Poselski projekt, dotyczący potrzeby zmiany ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia został skierowany do czytania w Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Podstawowym celem zmian jest umożliwienie rolnikom sprzedaży swoich produktów na rzecz osób prawnych, jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej lub na rzecz osób fizycznych na potrzeby prowadzonej przez nie pozarolniczej działalności gospodarczej, a zatem do sklepów, stołówek jak również restauracji.
Zgodnie z projektem ustawy rolnicy będą mogli sprzedawać swoją żywność odbiorcom końcowym nie tylko w sposób bezpośredni, w obrębie swoich gospodarstw lub na targowiskach, ale przede wszystkim za pośrednictwem sklepów, restauracji czy stołówek.
W uzasadnieniu wnoszonej zmiany ustawy czytamy: „Polska żywność posiada niezwykle wysoką jakość i walory smakowe, które od lat cieszą się uznaniem ze strony konsumentów . Należy jednak zauważyć, iż w chwili obecnej konsumenci chcąc dokonać jej zakupu muszą wykazać duże zaangażowanie, z uwagi na fakt, iż w powszechnym obiegu tj. w sklepach czy supermarketach dominują produkty wyprodukowane na masową skalę, często poza granicami naszego kraju. […] Sytuację miała zmienić uchwalona przez Sejm ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia sprzedaży żywności przez rolników, która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2017 r. Podczas prac nad ustawą posłowie podkreślali konieczność umożliwienia sprzedaży przetworzonej przez rolników żywności do lokalnych sklepów czy stołówek. Złożona została poprawka, która taką szansę miała dawać. Niestety – miała – bo ustawa sama w sobie jest niespójna. Z jednej strony, na podstawie przepisów podatkowych, daje możliwość sprzedaży żywności do sklepów i restauracji, a z drugiej, na podstawie ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia – zabrania.”
Z nowym projektem, złożonym przez posłów reprezentujących Klub Poselski Kukiz’15, zapozna się teraz Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Fot.: Pixabay