Pracownicze Plany Kapitałowe są stopniowo wdrażane w polskich firmach. Na jakich zasadach się do nich przystępuje i kiedy możesz zrezygnować z uczestnictwa?
Programy oszczędnościowe dla pracowników nie są polskim wynalazkiem. Z podobnych do PPK systemów korzystają już prawnicy w Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii czy Turcji. Również tam do pracowniczych programów emerytalnych automatycznie włączani są pracownicy w określonym wieku. Musisz jednak pamiętać, że uczestnictwo nie jest obowiązkowe – aby zrezygnować, musisz złożyć u pracodawcy odpowiednie dokumenty.
Jak działa PPK?
Pracownicze Plany Kapitałowe to program mający zachęcić pracowników do gromadzenia oszczędności na przyszłą emeryturę. Ze względu na to, że dzietność w krajach Europy Zachodniej z roku na rok maleje, systemy emerytalne, które dotychczas dobrze funkcjonowały, mogą się po prostu załamać. Oparte na zastępowalności pokoleń systemy emerytalne przy zbyt niskiej dzietności nie mają racji bytu.
PPK w Polsce skierowane są do wszystkich zatrudnionych w wieku od 18 do 70 lat. Program przewiduje rozbicie ich na dwie grupy – osoby od 18. do 54. roku życia zapisywane są do programu automatycznie, więc aby wystąpić z niego, muszą złożyć u pracodawcy rezygnację. Po upływie czterech lat ponownie włącza się do programu automatycznie wszystkich młodych pracowników. Natomiast osoby od 55. do 70. roku życia muszą złożyć deklarację, aby przystąpić do PPK.
PPK – przystąpić czy zrezygnować?
W Polsce oszczędności gromadzone na rachunku PPK pochodzą aż z trzech źródeł: wynagrodzenia pracownika, od pracodawcy oraz raz do roku otrzymuje się dodatkową wpłatę ze środków państwowych. Jest to zatem większa kwota niż ta, którą pracownik mógłby odłożyć samodzielnie z własnych środków. Z drugiej strony PPK nie wyklucza również gromadzenia oszczędności na innych rachunkach oszczędnościowych czy inwestowania finansowych rezerw w fundusze czy akcje. Ale czy zrobisz to z takim samym wyczuciem i doświadczeniem, jak specjaliści z instytucji finansowych?
PPK to program, który z zasady ma być długoterminowy. Im dłuższy okres uczestnictwa, tym naturalnie zgromadzona na rachunku kwota będzie wyższa. Zanim podejmiesz decyzję o rezygnacji z uczestnictwa w programie, spokojnie przelicz, ile możesz odkładać mimochodem. Zapoznaj się również z warunkami rezygnacji w czasie trwania programu. Program jest dobrowolny, jednak odstąpienie od umowy przed 60. rokiem życia powoduje utracenie dodatkowych środków, którymi państwo premiuje oszczędzających.
Część pracowników obawia się, że zgromadzone na rachunkach pieniądze mogą z czasem zostać przejęte przez państwo, lub tego, że instytucja finansowa zarządzająca ich rachunkiem popełni błędy w inwestowaniu środkami. Pamiętaj, że pieniądze zgromadzone na Twoim rachunku pracowniczym są Twoją prywatną własnością i jako takie podlegają dziedziczeniu. Jeśli chodzi o ryzyko inwestycyjne, w ustawie o PPK dokładnie sprecyzowane zostały zasady, których muszą trzymać się instytucje zarządzające rachunkami.
*artykuł zewnętrzny*