Obserwowane przez naukowców zmiany klimatyczne na świecie niezbyt dobrze wróżą uprawom kawy, która może rosnąc tylko w ściśle określonych warunkach geograficznych — wysokość n.p.m., temperatura, wilgotność. Co czeka uprawy kawowca?
Badania nad klimatem prowadzone w latach 1980-2020 zawierają dane dotyczące temperatur, wilgotności, opadów, które pozwalają na analizę zmian warunków upraw kawy. Największymi eksporterami ziaren kawowca są kraje Ameryki Południowej z Brazylią i Kolumbią na czele, a także Ameryki Środkowej, Afryki – Etiopia oraz Azji – Wietnam, Tajlandia.
Najpopularniejsze kawy na świecie to robusta i arabica, które potrzebują specjalnych warunków m.in. niezwykle ważna jest temperatura – optymalna dla arabiki to 18-22°C a dla robusty 22-28°C. Tymczasem postępujące zmiany klimatyczne, globalne ocieplenie może, jak oszacowali naukowcy z Uniwersytetu Humboldtów w Berlinie, ograniczyć powierzchnię gruntów nadających się pod uprawy kawy o 50% do 2050 roku. Im mniej zbiorów kawy, tym wyższe jej ceny.
Producenci kawy już odczuwają skutki globalnego ocieplenia. W jednym z najsłynniejszych kawowych regionów Zona Cafetera w Kolumbii średnia temperatura podniosła się od 1980 roku o 1,2 stopnie Celsjusza, co w przypadku klimatu jest wzrostem skokowym. Z prowadzonych analiz wynika, że tylko uprawy w południowo-wschodniej Brazylii i południowo-zachodniej Etiopii na razie są w mniejszym stopniu narażone na negatywne skutki kryzysu klimatycznego.
Źródło: rp.pl, interia.pl