Komisja Europejska chce do 2030 roku ograniczyć marnotrawstwo żywności o 30%. Ma temu służyć wprowadzenie nowych przepisów dotyczących oznaczeń dat przydatności. Pojawiła się propozycja wprowadzenia dodatkowego napisu na etykietach, który ma informować konsumentów o przydatności produktu do spożycia nawet po przekroczeniu zalecanej daty.
Obok formuły „Najlepiej spożyć do” z datą przydatności do spożycia ma się pojawić dodatkowa formuła w stylu “często dobre dłużej”, która ma informować klientów, że podana na opakowaniu data przydatności jest tylko zaleceniem producenta, a nie ostateczną datą, po której produkt absolutnie nie powinien być spożywany.
Raport z badania przeprowadzonego przez Komisję Europejską w 2018 roku zawiera wniosek, że “Błędna interpretacja przez konsumentów znaczenia terminów ‘wykorzystanie do’ i ‘najlepiej przed’ może przyczynić się do marnotrawienia żywności w gospodarstwach domowych”. Badanie wykazało, że z 88 mln ton odpadów żywnościowych wytwarzanych rocznie przez kraje UE, do 10% z nich stanowi żywność ciągle przydatna do spożycia. Zdaniem Komisji to wynik błędnego rozumienia znaczenia formuły „najlepiej spożyć do”.
Obecnie Komisja prowadzi badania konsumenckie, które mają na celu znalezienie najbardziej czytelnej formuły komunikującej konsumentom, że pomimo przekroczenia terminu najlepszej przydatności, produkt nadal nadaje się do spożycia. Prowadzone są także konsultacje publiczne i ukierunkowane wraz z oceną skutków nowej regulacji prawnej.
źródło: next.gazeta.pl
Przeczytaj także: Polska Sieć Handlowa Lewiatan z nową strategię biznesową na lata 2023-25