Postulaty Dziesiątki Rzecznika MŚP będą mogły wejść w życie, gdy zapozna się z nimi jak największa rzesza przedsiębiorców i podpisze się pod pakietem ustaw popieranych przez 314 organizacji zrzeszonych w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP. Chcąc podkreślić rangę dokumentu trzeba wspomnieć, iż powstał on ze 157 propozycji, w drodze licznych konsultacji obejmujących oczekiwania dużych i małych firm.
Rada została powołana do życia w listopadzie 2019 roku, gdy rozpoczynała się nowa kadencja Sejmu. Wówczas powstały 4 najważniejsze dla przedsiębiorców postulaty systemowych zmian w obszarze prawa gospodarczego i otoczenia biznesu. Miały one usprawnić funkcjonowanie wszystkim przedsiębiorcom w Polsce.
Jednak pandemia, która wybuchła kilka miesięcy później, pokrzyżowała plany Rzecznika. Z drugiej strony, dała możliwość rozszerzenia listy postulatów, które stały się ważne dla przedsiębiorców z powodu trudności, które przysporzył gospodarce m.in. lockdown spowodowany COVID.
Adam Abramowicz zaprezentował Dziesiątkę Rzecznika MŚP podczas uroczystości wręczenia Złotych Dukatów Kupca, która odbyła się w ramach VI Forum Uczestników i Partnerów Handlowych PGZ Kupiec.
Co zatem kryje się pod hasłem Dziesiątka dla MŚP? Nie da się ukryć, że najważniejsza dla przedsiębiorców jest reforma ZUS. Dlatego postulują, by z obecnej ustawy „Mały ZUS Plus” zniknął limit przychodowy w wysokości 120 tysięcy złotych. Ta zmiana umożliwi objęcie Małym ZUS-em Plus tych przedsiębiorców, którzy osiągają większy przychód. Ale ze względu na specyfikę swojej działalności (m.in. osoby trudniące się handlem) nie przekłada się na uzyskiwany przez nie dochód.
W projekcie zapisano ponadto likwidację opłacania obniżonych składek maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia działalności. To działanie ma spowodować, że Mały ZUS Plus stanie się swoistym „progiem podatkowym”, a nie tylko kolejną czasową ulgą. Środowiska gospodarcze mają również alternatywne rozwiązania dla przedsiębiorców, takie jak wprowadzenie dobrowolnego ubezpieczenia społecznego na wzór niemiecki.
Każdy przedsiębiorca mógłby także zadecydować o tym, czy chce opłacić składkę, czy też oszczędzać na przyszłą emeryturę samodzielnie. Dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorców miałby być obowiązek opłacania składek zdrowotnych na NFZ. Jest też propozycja małego ZUS-u dla wszystkich przedsiębiorców przy późniejszej, niewielkiej emeryturze, tak jak obecnie jest w systemie ubezpieczeń rolników.
Rzecznik chciałby również zakazać nakładania przez ustawodawcę nowych obowiązków biurokratycznych oraz redukcję obecnie istniejących. Kolejnymi postulatami z „Dziesiątki” są zmiany prawa gospodarczego nakładającego obowiązki dla przedsiębiorców z minimum półrocznym wyprzedzeniem. W postulatach znalazło się również miejsce o odpowiedzialności dyscyplinarnej i majątkowej urzędników, ograniczenie praktyki nadużywania tymczasowych aresztowań w przestępstwach gospodarczych oraz skrócenie czasu trwania postępowań gospodarczych.
Przeczytaj także: Kary dla producentów za złe oznakowania “bio” i “eko”