Indeks cen żywności FAO zwiększył się w styczniu do 164,8 pkt. wobec 161,8 pkt. w grudniu, co oznacza wzrost o 1,8%. Na podwyżkę indeksu złożyły się wyższe ceny produktów mlecznych (+7,2%), oleju roślinnego (+4,3%), cukru (+1,3%) i zbóż (+0,2%). W ujęciu rocznym światowe ceny żywności obniżyły się w styczniu o 2,2%.
Zgodnie z komunikatem FAO informacje na temat światowych cen żywności w styczniu mogą być w pewnym stopniu zniekształcone, ponieważ nie uwzględniają danych z USA, które nie ukazały się ze względu na government shutdown. Stąd w kolejnym raporcie FAO można oczekiwać rewizji indeksu.
W kolejnych miesiącach światowe ceny żywności będą najprawdopodobniej kształtować się w lekkim trendzie spadkowym – przewidują analitycy Credit Agricole Bank Polska. Będą sprzyjać temu niższe ceny produktów mlecznych, cukru oraz oleju roślinnego. Ponadto w II poł. 2019 r. do obniżenia światowych cen żywności może przyczynić się także prognozowany spadek cen zbóż. Przeciwny efekt będą miały najprawdopodobniej wyższe ceny mięsa. Głównym czynnikiem ryzyka dla tego scenariusza są warunki agrometeorologiczne na świecie, a także dalsze rozprzestrzenianie się ASF, które może w istotny sposób wpłynąć na ceny mięsa.
Foto: Pixabay