Żywność na światowych rynkach nie drożeje już tak, jak kilka miesięcy temu. Indeks Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), mierzący zmiany cen najważniejszych artykułów żywnościowych, spada już drugi miesiąc z rzędu.
Od szczytu z maja do końca lipca ceny spadły średnio o 3,8% To niewielka zmiana, biorąc pod uwagę, że wcześniej, licząc od początku roku do maja, mieliśmy wzrost o 18% ale można przynajmniej powiedzieć, że tamta fala wzrostu cen już się zakończyła. Nadal jednak, przez to, co działo się we wcześniejszych miesiącach, ceny żywności są o ponad 30% wyżej niż rok temu.
Ostatni spadek zawdzięczamy cenom nabiału (spadek o 4% od maja, ale wzrost o 14% rok do roku), cenom zbóż (spadek o 5% od maja i wzrost o 30% w ostatnim roku) i olejów roślinnych (spadek o 11% od maja i wzrost o 67% w ostatnim roku). Nadal drożeją: mięso – o 20% rok do roku i cukier – o 44% rok do roku.
Zmiany cen żywności mierzone przez FAO na rynkach światowych nie przekładają się w sposób automatyczny i szybki na to, co dzieje się z cenami w sklepach, ale trwałe zmiany trendów na świecie mogą, z pewnym opóźnieniem mieć wpływ także na ceny detaliczne.
Źródło: Business Insider