Polskie zasoby powierzchni magazynowej wynoszą prawie 15 mln mkw. (o 2 mln więcej rok do roku) i zostawiają daleko w tyle naszych południowych sąsiadów. Mamy jej dwa razy więcej niż Czechy i sześć razy tyle, co Słowacja. Co więcej, nasz kraj depcze po piętach Hiszpanii, w której powierzchnia magazynowa wynosi 15,5 mln mkw. – wynika z raportu CBRE „Market View: Polski rynek przemysłowy i logistyczny po III kwartałach 2018”.
Na rynku znajduje się obecnie 14,94 mln mkw. powierzchni magazynowej i logistycznej, o ponad 2 mln mkw. więcej niż w tym samym okresie 2017 r. Zasoby magazynowe Polski już są zbliżone do większej o prawie 200 tys. km2 Hiszpanii – tam zajmują 15,5 mln mkw. Daleko w tyle pozostawiamy sąsiadujące z nami Czechy i Słowację, posiadające odpowiednio ok. 7,6 mln i 2,4 mln mkw.
Z raportu CBRE wynika też, że magazynów i obiektów przemysłowych będzie ciągle przybywać. Prawie 2,1 mln mkw. pozostaje w budowie, z czego jedna czwarta znajduje się w centralnej Polsce.
Na znaczeniu w Polsce zyskuje „logistyka miejska” – deweloperzy widzą potencjał w mniejszych obiektach magazynowych, leżących bliżej miast. Takie przestrzenie dają możliwość szybkiej realizacji zamówień, co jest szczególnie ważne dla rozwijającego się sektora e-handlu. Tego typu obiekty powstają w Warszawie, Wrocławiu, Szczecinie oraz Gdańsku.
W trzech pierwszych kwartałach br. popyt na powierzchnię magazynową wzrósł o 13% w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku i wyniósł 3,1 mln mkw. Największe zapotrzebowanie widoczne było w Polsce Centralnej, Regionie Warszawy, oraz na Górnym Śląsku.
Dostępność wolnej przestrzeni przemysłowej i logistycznej jest bardzo ograniczona. Przez kilka ostatnich lat następował stopniowy spadek pustostanów we wszystkich regionach Polski. Obecnie poziom pustostanów w Polsce jest bliski najniższemu w historii – wynosi 4,5%.
Suma inwestycji w nieruchomości w pierwszych trzech kwartałach br. wyniosła 1,1 mld euro – to prawie tyle samo, co w całym minionym roku. Pozwala to przewidywać, że całkowity wolumen transakcji przemysłowo-magazynowych w 2018 r. będzie rekordowy. Za największą transakcję portfelową trzech pierwszych kwartałów tego roku można uznać nabycie 9 magazynów przez Griffin RE za kwotę 196 mln euro.