Na półkach sklepu Carrefour BIO zlokalizowanego w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej zagościły mikroliście – ekologiczne warzywa przyszłości stanowiące kompromis między kiełkami a w pełni dojrzałymi roślinami, których uprawa odbywa się w sklepie i jest przyjazna dla środowiska. Sieć zdecydowała się na rozszerzenie dostępu do nowych warzyw po udanym teście w dwóch warszawskich hipermarketach, gdzie w pierwszym miesiące sprzedaży kupiło je ponad 1000 klientów.
Mikroliście to innowacyjne warzywa, które zawierają znacznie więcej minerałów i antyoksydantów niż rośliny w dorosłej postaci. Są większe niż kiełki, ale mniejsze niż tradycyjne warzywa. Posiadają jednak bardziej wyrazisty smak, ponieważ wszystkie składniki odżywcze skumulowane są w ich małych listkach. Innowacyjny jest również sposób ich uprawy, bo rosną na terenie sklepu – w tzw. farmach wertykalnych, gdzie rośliny uprawiane są piętrowo, w zamkniętych pomieszczeniach i bezpiecznych, kontrolowanych warunkach. Zachowują wszystkie wartości odżywcze i można je uprawiać bez względu na porę roku. Sprzedawane są w pełni biodegradowalnych doniczkach, a zatem również bezpiecznych dla środowiska.
Sprzedaż bio mikroliści wpisuje się w program demokratyzacji żywności ekologicznej prowadzony przez Carrefour w Polsce. Dlatego po udanych testach w formacie hipermarketów, oferta pojawi się również ekologicznym sklepie Carrefour BIO w centrum Warszawy przy ul. Marszałkowskiej. Sklep ten, rozwijając swoją ofertę produktów ekologicznych, realizuje założenia strategii transformacji żywieniowej, udostępniając klientom produkty z ekologicznie czystych upraw, hodowli i łowisk. Szeroki asortyment w sklepach Carrefour BIO obejmuje nie tylko produkty sypkie na wagę, jak płatki, kasze czy makarony, ale i sery, wędliny, ryby oraz świeże pieczywo, ciasta, kawę, herbatę i zdrowe przekąski, a nawet kosmetyki i chemię domową. Teraz jego bio ofertę uzupełnią również ekologiczne mikroliście, oferowane z farmy wertykalnej Listny Cud, która zlokalizowana jest na terenie sklepu.
– Realizowane przez nas programy, takie jak Demokratyzacja Żywności BIO, STOP Marnotrawstwu czy powołana przez Carrefour w listopadzie 2018 r. pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Koalicja na Rzecz Rozwoju Rynku Żywności BIO, stanowią naszą odpowiedź na założenia nowej strategii Unii Europejskiej Farm to Fork – mówi Barbara Kowalska, Dyrektor Działu Jakości i Zrównoważonego Rozwoju w Carrefour.