Do 11 stycznia przyszłego roku mieszkańcy aglomeracji warszawskiej mogą otrzymać w sklepach Carrefour aż 25 groszy za każde zwrócone opakowanie PET po wodzie i napojach marki własnej Carrefour, wodzie Muszynianka oraz Piwniczanka. To najwyższa stawka za zwrot butelek plastikowych w Polsce oraz 5 razy wyższa niż w pierwszym etapie warszawskiego pilotażu systemu kaucyjnego realizowanego przez Carrefour, wspólnie z PolKą – Polską Kaucją, Inpostem oraz Muszynianką od sierpnia tego roku.
Zgodnie z najnowszymi zapowiedziami polskiego rządu, system kaucyjny ma ruszyć w Polsce od października 2025 r. Mimo odsunięcia w czasie daty startu systemu, Carrefour, wspólnie ze swoimi partnerami: PolKą – Polską Kaucją, Inpostem oraz Muszynianką kontynuuje testy tego rozwiązania w swoich wybranych sklepach aglomeracji warszawskiej. Celem pilotażu realizowanego w wymiarze, w jakim zacznie on obowiązywać w Polsce od przyszłego roku, jest przetestowanie kwestii organizacyjnych, logistycznych i informatycznych działania nowego systemu, a także zmiana nawyków konsumenckich oraz edukacja polskiego społeczeństwa na temat nowych zasad zwrotu opakowań do sklepów.
Obecnie, w ramach prowadzonego pilotażu, sieć zdecydowała się na czasowe zwiększenie kwoty płaconej klientom za zwrot opakowań po napojach wybranych producentów. Inicjatywa ta ma na celu promocję punktów odbioru sieci Carrefour oraz zwiększenie świadomości ekologicznej wśród klientów, poprzez zaoferowanie im realnych oszczędności podczas zakupów. Za każde zwrócone w Carrefour opakowanie PET po wodzie i napojach marki własnej tej sieci, wodzie Muszynianka lub Piwniczanka, klient otrzyma aż 25 groszy, które będzie mógł przeznaczyć do obniżenia wartości swojego paragonu zakupowego w sklepie w którym oddał odpady.
Carrefour Polska realizując swoją strategię zrównoważonego rozwoju, podejmuje konkretne działania, których celem jest ograniczenie wpływu na środowisko naturalne. Jednym z nich jest dążenie do zamknięcia obiegu opakowań, z którego korzyści czerpać będą zarówno nasi klienci, jak i nasza planeta. Dzięki pilotażowi systemu kaucyjnego realizowanego w Warszawie, odbieramy już od naszych klientów opakowania produktów, które po przetworzeniu, ponownie trafiają na rynek – mówi Piotr Lubiewa-Wieleżyński, Dyrektor Działu Rozwoju Formatów i Konceptów Handlowych w Carrefour Polska. Teraz, wspólnie z Muszynianką i Piwniczanką oferując pięć razy wyższą stawkę za zwrócone butelki PET po naszych napojach, chcemy zachęcić klientów do częstszego zwracania opakowań i stałej zmiany nawyków. Zamiast zgniatać i wyrzucać butelki PET do koszy, chcemy, aby ich Polacy nie zgniatali, nie wyrzucali, oddawali w Carrefour i otrzymywali za nie zapłatę w bonach na zakupy. To pozwoli nam odzyskiwać jeszcze więcej opakowań, które po przetworzeniu będą mogły ponownie zostać wykorzystane – dodaje.
Warto podkreślić, że Carrefour podczas testów system kaucyjnego realizowanych od stycznia 2023 r. do sierpnia 2024 r. w wybranych 10 sklepach w województwie śląskim, oferując kwotę 15 groszy za każde oddane opakowanie, odebrał od klientów ponad 20 milionów butelek PET i puszek aluminiowych po napojach.
Więcej informacji o pilotażu systemu kaucyjnego w Warszawie
W sierpniu tego roku Carrefour wspólnie z PolKą – Polską Kaucją, InPostem i Muszynianką, uruchomił w Warszawie pierwszy w Polsce pilotaż systemu kaucyjnego. Pilotaż ten jest zgodny z przepisami, które zaczną obowiązywać w 2025 roku. Carrefour w ramach tego projektu zaczął odpłatnie przyjmować od klientów 3 frakcje opakowań wykonanych z PETu, szkła i aluminium.
Poprzez prowadzenie pilotażu systemu kaucyjnego Carrefour nie tylko przygotowuje swoje sklepy i pracowników do nowych przepisów, ale także promuje ekologiczne nawyki, a także wpływa na konieczną zmianę nawyków konsumenckich. Do tej pory Polacy byli zachęcani do segregacji odpadów oraz maksymalnego zmniejszania ich objętości, poprzez zgniatanie butelek i puszek, aby zajmowały one jak najmniej miejsca. Wraz z wejściem systemu kaucyjnego, a także w ramach realizowanego w sklepach Carrefour pilotażu, ważna jest zmiana tych przyzwyczajeń. Klienci otrzymują zwrot kaucji lub zapłatę za oddane opakowania, ale tylko i wyłącznie w przypadku oddania do sklepów opakowań nie zgniecionych, a także z czytelnym kodem kreskowym.
Carrefour Polska zaprasza wszystkich mieszkańców aglomeracji warszawskiej do wzięcia udziału w pilotażu systemu kaucyjnego i wsparcia tej inicjatywy. Patronat nad akcją objęły Lasy Państwowe oraz Wody Polskie, co podkreśla znaczenie i skalę przedsięwzięcia w kontekście ochrony środowiska naturalnego i zrównoważonego rozwoju.
Źródło: Carrefour Polska