Firma Carlsberg Polska została partnerem wspierającym konferencję „W kierunku gospodarki obiegu zamkniętego. Wyzwania i szanse”, która odbywa się 23 listopada w Warszawie. Podczas konferencji firma zaprezentuje dobre praktyki realizowane w Polsce oraz globalnie w ramach platformy Carlsberg Circular Community.
Ochrona środowiska naturalnego, w tym odpowiedzialne zarządzanie opakowaniami i odpadami, to istotne elementy strategii zrównoważonego rozwoju Grupy Carlsberg. Zarówno na poziomie globalnym, jak i na poszczególnych rynkach, firma inicjuje działania na rzecz optymalizacji wykorzystania zasobów naturalnych i stworzenia ich obiegu zamkniętego. Dobrymi praktykami w tym zakresie Carlsberg podzieli się z uczestnikami konferencji „W kierunku gospodarki obiegu zamkniętego. Wyzwania i szanse”.
Platforma Carlsberg Circular Community została powołana, aby wspólnie z partnerami tworzyć rozwiązania zmieniające sposób myślenia o projektowaniu i produkcji opakowań. Celem jest także stworzenie obiegu zamkniętego opakowań oraz ograniczenie odpadów. W ramach Carlsberg Circular Community powstał m. in. projekt Green Fiber Bottle czyli biodegradowalnej butelki z włókna roślinnego, pochodzącego ze źródeł pozyskiwanych w sposób odpowiedzialny. Butelka jest biodegradowalna i w zamierzeniu ma również podlegać segregacji i recyklingowi. Pierwszy prototyp butelki został zaprezentowany w styczniu 2015 roku na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, a nowy projekt na jesieni 2016 roku podczas konferencji Sustainable Brands 2016 w Kopenhadze. Ekologiczna butelka z włókna roślinnego ma zostać testowo wprowadzona na jeden ze 140. rynków, na których działa Carlsberg w 2018 roku.
W ramach wspierania idei gospodarki obiegu zamkniętego w Polsce, firma Carlsberg skupia się na edukacji w zakresie powtórnego wykorzystania szklanej butelki zwrotnej. Jest to jedno z najbardziej ekologicznych opakowań, stosowane obecnie tylko przez branżę piwną. Realizowana od 2014 roku kampania edukacyjna „Weź mnie w obroty” zwraca uwagę na fakt, że butelka zwrotna nie jest oddawana do sklepów w wystarczającym stopniu. Butelka krąży między browarem a konsumentem jedynie 8-12 razy, a powinna 20. Zwiększając rotację tej butelki oszczędzamy zasoby naturalne wykorzystywane do jej produkcji. Do powstania jednej tony szkła zużywa się 800 kg piasku, 280 kg wapnia, 230 kg sody, 30 kg barwników oraz ogromnych ilości energii elektrycznej, a także około 10m³ ścieków. Ponadto, gdyby zaprzestać używania szklanej butelki zwrotnej i zastąpić ją innymi opakowaniami, w ciągu roku powstałoby ponad 600 tysięcy ton dodatkowych odpadów przemysłowych.