Dążenie do neutralności klimatycznej to współcześnie jedno z ważniejszych zobowiązań dla polskich przedsiębiorców. Temu zagadnieniu poświęcone było spotkanie pn. „Odpowiedzialność Ekologiczna Polskiego Biznesu” zorganizowane przez Pracodawców RP i Kancelarię Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. O potrzebie skutecznych działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego, a także o wyzwaniach klimatycznych, przed którymi stoi polski przemysł piwowarski, opowiedział Bartłomiej Morzycki, dyrektor generalny Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie.
Skuteczność browarników w poszukiwaniu rozwiązań proekologicznych najlepiej obrazuje system zbierania i ponownego wykorzystywania zwrotnych butelek szklanych. Przemysł piwowarski obecnie jako jedyny sektor w Polsce wykorzystuje gospodarkę opakowaniami w obiegu zamkniętym. Stosują go wszyscy wiodący producenci piwa. – Jesteśmy liderem rynku żywności, jeśli chodzi o recykling. W butelkach zwrotnych sprzedaje się około 45% piwa – przekazał Bartłomiej Morzycki. – Jednak w zakresie ponownego wykorzystania opakowań wciąż jest sporo do zrobienia. Blisko 8% z wprowadzanych na rynek butelek nie wraca do browarów, co sprawia, że około 110 mln szklanych opakowań jest wyrzucanych. Przeciętnie butelka trafia do użytku od 8 do 12 razy. Dążeniem producentów jest, aby była wykorzystywana nawet dwudziestokrotnie – dodał dyrektor ZPPP. Branża zwraca uwagę, że do sprawniejszego odzyskiwania szklanych butelek, które trafiły na rynek, potrzebny jest wspólny wysiłek państwa, przedsiębiorców i obywateli. Istotne znaczenie może mieć na przykład zlikwidowanie barier w postaci konieczności udokumentowania zakupu paragonem.
Polskie browary podejmują też liczne inicjatywy koncentrujące się na oszczędnym wykorzystywaniu zasobów. – Firmy piwowarskie zrzeszone w Związku Browary Polskie szczególnie dbają o środowiskowe aspekty zrównoważonego rozwoju. Jednym z przejawów takiego zaangażowania jest oszczędne i odpowiedzialne korzystanie z wody, podstawowego surowca używanego do produkcji piwa, a także odpowiednie oczyszczanie i odprowadzenie ścieków – mówił Bartłomiej Morzycki. Zapotrzebowanie na duże ilości wody w procesach produkcyjnych jest jednocześnie wyzwaniem dla branży piwowarskiej. – Zmniejszanie się zasobów wody oznacza, że ograniczenie jej zużycia w produkcji jest dla nas kwestią przetrwania – dodał. Innym przykładem minimalizowania wpływu na środowisko są działania zmierzające do zmniejszanie zużycia energii elektrycznej i cieplnej. Jednocześnie producenci stawiają sobie za cel zwiększenie udziału energii ze źródeł odnawialnych.
Firmy piwowarskie nie ustają też w doskonaleniu gospodarki produktami ubocznymi i odpadami wytwarzanymi w procesie produkcyjnym. – Browary dążą do zredukowania aż o 92% wytwarzania odpadów niepodlegających recyklingowi – poinformował Bartłomiej Morzycki.