Wiosna to niezwykle ważny i piękny czas dla sadu — wtedy właśnie kwitną jabłonie. Ich kwitnienie nie odbyłoby się oczywiście bez pomocy owadów zapylających. Dlatego, tak jak w zeszłym roku, Bracia Sadownicy łączą siły ze specjalistką od ogrodów Mają Popielarską, aby pomóc dzikim zapylaczom.
Siejemy dla pszczół!
Pszczoły, tak jak i inne owady zapylające, odgrywają kluczową rolę w sadzie Braci Sadowników. Marka od początku zwraca uwagę na to, aby jej działania były w zgodzie ze środowiskiem. W zeszłym roku postanowili zachęcić do tego także innych, po raz pierwszy organizując ogólnopolską kampanię „Bracia i Maja dla pszczół”. Wspólnie ze specjalistką od ogrodów Mają Popielarską zasiali 10 mln w postaci łąki kwietnej, która stanowi pożywienie dla zapylaczy.
Tej wiosny Bracia ponownie łączą siły z Mają, ale nie tylko. “W tym roku do naszych działań zaprosiliśmy grono ekspertów: Łukasza Łuczaja oraz Dzikich Zapylaczy. Zasialiśmy także miliony kwiatów w postaci bioróżnorodnych łąk kwietnych, dbając o pokarm i przetrwanie dzikich pszczół” – mówi ekspertka.
Prof. Łukasz Łuczaj jest botanikiem, doktorem habilitowanym nauk biologicznych, wykładowcą akademickim, a przy tym popularyzatorem działań na rzecz ochrony przyrody. Katarzyna Miesierka i Joanna Roczyńska, twórczynie poortalu Dzicy Zapylacze to pasjonatki i miłośniczki pszczół, które opisują pszczoły i inne żądłówki.
Poprzez kampanię Bracia chcą zwiększyć świadomość na temat kluczowej roli pszczół
w ekosystemie, edukować, jak ważni są zapylacze i zachęcać do siania własnych, nawet niewielkich łąk kwietnych – w swoich ogrodach czy na balkonach. Odpowiedni dobór roślin zapewnia pokarm, a tym samym przetrwanie owadów.
Limitowane smaki napojów
W ramach tegorocznych działań nie może zabraknąć także ziołowo-kwiatowych smaków dedykowanych kampanii. Od 1 maja można kupić wszystkie limitowane warianty soków i napojów Braci Sadowników.
W ramach linii lemoniad — Letnie jabłko, które zadebiutowały na rynku w 2020 roku, spróbować będzie można 3 smaków: ogórek z miętą, wiśnia z lawendą oraz truskawka
z bazylią. Ponownie będzie można rozkoszować się smakiem także 3 kwiatowych wariantów limitowanej edycji Musującego jabłka: z kwiatem bzu, z różą i z lawendą.
Soki Braci Sadowników są w pełni naturalne, bez dodatkowych składników, z sadu uprawianego w zgodzie z naturą. Tradycyjny sok jabłkowy, uzupełniony o aromatyczne kwiaty i zioła, będzie doskonałym orzeźwieniem w trakcie ciepłych, wiosennych dni. A do tego, zdrowym i smacznym.
Pomoc dla zapylaczy
Owady zapylające są ważne nie tylko w sadzie. Bez nich nie ma wielu gatunków roślin, jak i naszych ulubionych owoców. Rośliny, stanowiąc źródło pokarmu, wykorzystują zapylaczy w procesie rozmnażania. Ta współpraca jest niekiedy niezbędna dla przetrwania obu partnerów.
Zmieniający się klimat, zmniejszająca się ilość zielonych terenów oraz ich nieodpowiednia pielęgnacja, chemizacja rolnictwa i sadownictwa, a także choroby, to główne zagrożenia dla populacji owadów zapylających. Biorąc pod uwagę kluczową rolę zapylaczy w ekosystemie, działania wspierające ich przetrwanie powinny być obowiązkiem dla każdego z nas. Tym bardziej, że pomóc im można nawet w tak prosty sposób, jak siejąc łąki kwietne, które zapewnią im pokarm i bezpieczne siedlisko. Dzięki temu zwiększymy także bioróżnorodność naszego najbliższego środowiska.
Łąki kwietne można zakładać wiosną, a niektóre nawet cały rok. Przy sianiu własnej łąki kwietnej warto pamiętać o tym, aby zadbać o dużą ilość gatunków roślin, zwłaszcza tych rodzimych, jak lipa, mniszek czy dzika róża oraz tych zapylanych przez owady, czyli tych o kolorowych liściach. Dzięki temu z naszej łąki kwietnej skorzysta możliwie największa ilość gatunków owadów.
Więcej sposób i działań, dzięki którym można wesprzeć pszczoły, można będzie znaleźć w darmowym e-booku przygotowanym przez Braci Sadowników, Maję Popielarską oraz ekspertów zaproszonych do udziału w kampanii.
źródło: inf. prasowa
Przeczytaj także: Henkel Polska kontynuuje program społeczno-edukacyjny Świat Młodych Badaczy