Na początku lutego br. Sejm przegłosował niższe stawki na gaz dla małych piekarni i cukierni od 1 kwietnia br. Wówczas ulgi nie obejmowały piekarni spółdzielczych. Ryszard Jaśkowski, Prezes Społem poinformował redakcję „Poradnika Handlowca”, że po licznych apelach Zarządu Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Spożywców „Społem”, 9 marca 2023 roku Sejm poparł propozycje dotyczące objęcia niższymi stawkami gazu także piekarni spółdzielczych.
Nowelizację ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, Sejm przyjął 8 lutego br. Znalazły się tam zapisy umożliwiające małym piekarniom i cukierniom zakup gazu po takiej samej stawce jak w przypadku gospodarstw domowych i podmiotów wrażliwych, wynoszącej 200,17 zł/ MWh od 1 kwietnia br. Nowelizacja nie objęła jednak wówczas większych zakładów, w tym piekarni spółdzielczych.
Od listopada 2022 roku Zarząd Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Spożywców „Społem” prowadził szeroko zakrojone rozmowy z parlamentarzystami na temat objęcia „tarczą gazową” spółdzielczych piekarni. Podczas obrad 9 marca br. Sejm poparł przygotowane przez Związek propozycje do nowelizacji ustawy, która rozszerzy grupę podmiotów uprawnionych do korzystania z tańszego gazu. Za poprawkami w Sejmie głosowało 427 posłów, przy 1 głosie sprzeciwu i 11 wstrzymujących się posłach.
Zgodnie z przyjętymi poprawkami z pomocy od 1 kwietnia będą mogły skorzystać również spółdzielnie spożywcze, dla których działalność piekarnicza nie jest największym źródłem przychodów. ― Wszystkie te działania na poziomie parlamentarnym wspierały Spółdzielnie zrzeszone w KZRSS „Społem” zaangażowane w zbieranie podpisów klientów pod apelem wystosowanym w styczniu br. do parlamentarzystów o ratowanie polskich piekarni. Spółdzielnie lobbowały też w lokalnych biurach poselskich o wsparcie przygotowanych przez Związek poprawek — mówi prezes Ryszard Jaśkowski.