W ubiegłym roku rozpoczęto program „Almette Chroni Łąki”. Kolejna edycja wystartowała w kwietniu, kiedy to obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ziemi. Tegoroczne hasło – Inwestujemy w naszą planetę – zainspirowało organizatorów programu „Almette Chroni Łąki” do siania łąk.
Cel programu „Almette Chroni Łąki” jest ambitny: do 2024 roku zaplanowano zasiać 150 000 m2 łąk, które wyżywią ok. 1 000 000 zapylaczy. Na rok 2022 przygotowano kolejne akcje siania łąk oraz eventy i materiały edukacyjne, które uświadomią, jak ważna jest rola łąki w ochronie środowiska!
Akcja łączy we wspólnym działaniu pracowników, konsumentów, influencerów oraz ekspertów: profesora Piotra Tryjanowskiego i Macieja Podymę z Fundacji Łąka. Łąki kwietne to przystań i pożywienie dla dzikich zapylaczy – wzbogaca bioróżnorodność, pomaga również w bio-retencji poprzez magazynowanie wody. Pielęgnacja łąki kwietnej jest mniej kosztowna i znacznie bardziej korzystna dla środowiska, gdyż łąki kosimy rzadziej niż trawnik, łąka nie wymaga środków chemicznych i nawozów. Łąka wzbogaca estetykę terenu i urozmaica krajobraz dzięki dużemu zróżnicowaniu barw kwitnących kwiatów, których wygląd zmienia się.
Dzień Ziemi to doskonała okazja do nagłośnienia globalnych problemów ziemi, ale też do refleksji. Akcja sadzenia drzew i siania łąk idealnie wpisuje się także w strategie zrównoważonego rozwoju . Uczestnicy akcji odebrali przygotowane woreczki z nasionami kwiatów, ziół oraz traw i ruszyli do wysiewania łąki. Na łąkę przeznaczono teren o powierzchni 5000 m2. Wspólnie ukwiecono teren przy zakładzie produkcyjnym w Kaźmierzu pod Poznaniem, a każdy z uczestników spotkania doświadczenia z zakładania łąki kwietnej zabrał ze sobą, aby promować zakładanie łąk wśród znajomych, przyjaciół i sąsiadów.
źródło: Hochland