Według wstępnych szacunków Banków Żywności, w miniony weekend w całym kraju udało się zgromadzić ponad 770 ton żywności. To najwyższy wynik od lat – w stosunku do ubiegłorocznej Świątecznej Zbiórki Żywności zebrano o 30 ton artykułów spożywczych więcej.
Tegoroczna edycja Świątecznej Zbiórki Żywności miała miejsce się w dniach 29-30 listopada 2019 r. Wzięło w niej udział ponad 53 tys. wolontariuszy z niemal 550 miejscowości. Zebrana w te dwa dni żywność trafi do potrzebujących w całym kraju przed Bożym Narodzeniem. Udział w zbiórce był bardzo prosty – wystarczyło przy okazji wizyty w sklepie zakupić dodatkowe artykuły spożywcze i po odejściu od kasy przekazać je wolontariuszom w specjalnie oznakowanych punktach.
– Z roku na rok obserwujemy wzrost rozpoznawalności naszej świątecznej akcji. Do wolontariuszy podchodzą osoby, które wspierają nas już od kilku lat i dziękują za to, co robimy. To bardzo budujące. Cieszymy się, że w tym roku zebraliśmy aż 770 ton jedzenia. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do rekordowego wyniku 23. Świątecznej Zbiórce Żywności. – komentuje Marek Borowski, prezes Federacji Polskich Banków Żywności.
Przed Bankami Żywności jeszcze dalsza praca – zebraną żywność trzeba teraz przygotować do przekazania organizacjom charytatywnym, wspierającym m.in. osoby starsze, chore, samotne, w kryzysie bezdomności czy wielodzietne rodziny. Paczki trafią do potrzebujących domów jeszcze przed świętami.
– Udział w Świątecznej Zbiórce Żywności organizowanej przez Banki Żywności to 100% gwarancja tego, że podarowana żywności trafi w ręce osób potrzebujących. Zgromadzone dary trafią do nich jeszcze przed świętami, żeby zagościć na wigilijnych stołach. To kolejny niezbity dowód na to, że suma małych gestów daje ogromną pomoc – mówi Marek Borowski.
To nie koniec możliwości wsparcia działalności Banków Żywności w tym czasie. Wszystkich, którzy chcieliby jeszcze przyłączyć się do przedświątecznej pomocy, organizacja zachęca do wpłat w ramach kampanii Stoliczku, nakryj się!, w której Banki zbierają pieniądze na transport. Kampania ruszyła z początkiem grudnia, a jej celem jest zebranie środków na działalność Banków Żywności, w szczególności na transport żywności.
– Banki odbierają żywność ze sklepów za darmo, ale tak naprawdę ponoszą ogromne koszty eksploatacyjne, które dodatkowo systematycznie rosną ze względu na rosnące potrzeby żywnościowe i podwyżki cen. Potrzebujemy pieniędzy na utrzymanie swoich magazynów, opłacenie rachunków za prąd, paliwo czy serwisowanie samochodów. Dodatkowo szacujemy, że liczba transportów zdecydowanie zwiększy się w przyszłym roku, wraz z wejściem w życie Ustawy o przeciwdziałaniu marnowania żywności. Bez odpowiednich zasobów finansowych nie będziemy w stanie realizować naszej misji ratowania żywności – tłumaczy Borowski.
W akcję zaangażowała się już m.in. internetowa grupa Tuba Smaku – Pascal Brodnicki, Agnieszka Mielczarek, Sugarlady, UMAMI i Posmakuj Polski na swoich kanałach na YouTube promują ideę Banków Żywności i zachęcają do finansowego wsparcia akcji.