W dniach 5 – 8 września w Zakopanem odbędą się Spotkania z Filmem Górskim. Pod Tatrami spotkamy się już 15 raz! Postanowiliśmy podsumować to, co wydarzy się przez najbliższe kilka dni…
Już po raz drugi na Spotkaniach z Filmem Górskim zostanie wręczona Nagroda Taternika im. Jerzego Kukuczki. Nagroda zostanie przyznana w czterech kategoriach. Po raz pierwszy podczas festiwalu, a historycznie po raz czwarty przyznana zostanie nagroda Dobroczyńcy Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Poza konkursem filmowym, w który powalczy 31 filmów z 15 krajów, w tym 20 polskich premier, odbędą się liczne zawody: Zako Boulder Power, Zako Boulder Power Kids i Mistrzostwa Europy we Wspinaczce Sportowej. Uczestników festiwalu zabierzemy na warsztaty w ramach Akademii Górskiej z PZU. Postaramy się wyjaśnić zagadkę kryminalną sprzed 94 lat w ramach Tatrzańskiego Archiwum X. W niedzielę, podczas wręczenia Nagród Taternika połączymy się z Andrzejem Bargielem, który przygotowuje się do zjazdu z Mount Everest na nartach. Otwarcie festiwalu w czwartek, 5 września o godz. 19.00 w Galerii Antoniego Rząsy.
Nagroda Taternika im. Jerzego Kukuczki to nie tylko nagroda za sportowy wynik – za wysokość, głębokość, za cyfrę. To nagroda za potęgę ducha, śmiałą myśl, zamysł, czasem wieloletnią konsekwencję w dążeniu do celu. Słowem – za ducha gór.
W tym roku przyzna się nagrody i wyróżnienia za:
– Najlepsze przejścia górskie i wielkościanowe
– Wspinaczkę sportową (skały, bouldery (czyli „cyfra” + spektakularne osiągnięcia na zawodach sportowych)
– Spektakularne osiągnięcia w kategoriach: alpinizm jaskiniowy, narciarstwo wysokogórskie, kanioning.
– Za dokonania sprzed 25 lat.
Nagroda Dobroczyńcy Tatrzańskiego Parku Narodowego po raz pierwszy przyznana została ponad dwadzieścia lat temu, z okazji 40-lecia istnienia instytucji. Medal, bo taką zmaterializowaną formę tego wyróżnienia wybrano, miał być przyznawany przez kapitułę raz do roku, w kolejne rocznice powołania TPN.
Mistrzostwa Europy w boulderingu odbędą się w Polsce po raz pierwszy. To dopiero drugie po The World Games 2017 Wrocław, zawody najwyższej rangi rozgrywane w naszym kraju.
Eliminacje wyłonią 40 półfinalistów (20 kobiet i 20 mężczyzn). Do finału awansuje 12-stu najlepszych zawodników (6 kobiet i 6 mężczyzn). Finały odbędą się w przyjemnej wieczornej atmosferze, o którą zadba DJ grający na żywo, a także specjalne oświetlenie.
W Międzynarodowym Konkursie filmowy zobaczymy 31 filmów z 15 krajów. Jak zwykle mocną reprezentację będzie miała tematyka wysokogórska. Zobaczymy m.in. „Ostatnią górę” Darka Załuskiego, opowiadającą o zmaganiach z K2 w warunkach zimowych, filmową biografię Hansa Kammerlandera („Manaslu. Góra dusz”), „Changabang” dokumentujący atak trójki francuzów na 1000-metrową ścianę, dokument o Peterze Hámorze, pierwszym słowackim wspinaczu, który zdobył koronę Himalajów („Zew wysokości”) czy „Od zera do Kilimandżaro”, w którym zobaczymy jak Nico Valesia zdobywa Kilimandżaro w ciągu zaledwie jednego dnia.
Wśród gości tegorocznej edycji Spotkań z Filmem Górskim pojawią się m.in. Denis Urubko, Sir Chris Bonington, Alex Txikon, Krzysztof Wielicki, Dariusz Załuski, Fulvio Mariani, Alessandro Filippini i Magdalena Gorzkowska. Połączymy się na linii Zakopane-Himalaje z Andrzejem Bargielem. Na festiwalu pojawią się też członkowie ekipy Slide Challenge oraz uczestnicy wyprawy Nanda Devi East 1939-2019.
Podczas tegorocznej edycji Spotkań z Filmem Górskim odbędą się zawody wspinaczki boulderowej Zako Boulder Power dla dzieci i dorosłych. Zawody wystartują 8 września na boisku naprzeciwko Parku Miejskiego, obok miasteczka festiwalowego, na ścianach z Mistrzostw Europy.
Tradycyjnie zapraszamy na Akademię Górską z PZU. Zapraszamy na warsztaty i szkolenia w Tatrach w dn. 7-8 września 2019 z instruktorami z Polskiego Związku Alpinizmu, ratownikami TOPR, Międzynarodowymi Przewodnikami Wysokogórskimi i Stowarzyszeniem Wysokogórskich Przewodników Tatrzańskich. Będziemy się dokształcać w tematach wspinania, poruszania się w terenie eksponowanym, ferrat, biegów górskich i pierwszej pomocy.