Jesteś tutaj

Advertisement

W trosce o zrównoważony handel

PIH 15 stycznia 2014 r. skierował do Premiera, Marszałków Sejmu i Senatu oraz Przewodniczących Klubów Parlamentarnych pismo z apelem o działania w sprawie niekontrolowanego rozwoju dyskontów, które zaburzają równowagę w polskim handlu detalicznym. W opinii PIH niezbędne jest otwarcie debaty społecznej, skutkującej działaniami legislacyjnymi, które zapewnią zrównoważony rozwój sklepom i sieciom wszystkich formatów. - Na rynku potrzebne są wszystkie formaty handlu, nie możemy zawężać pola wyboru konsumentowi, nie możemy doprowadzić do sytuacji, gdy nie będzie sklepów innych niż dyskonty - a do tego obecnie zmierzamy. Dzisiejsza sytuacja na polu handlu jest przez nas oceniana jako prowadząca do monopolizacji i asymetrii, ponieważ nie jest normalnym, gdy np. w miejscowości liczącej niecałe 17 000 mieszkańców znajduje się pięć sklepów dyskontowych, a mniejsze placówki bez szans na konkurowanie upadają. Jest to przykład Olecka, jednak takich miast jest w Polsce wiele - ocenia Waldemar Nowakowski, prezes Polskiej Izby Handlu.

Galeria: 
Kategoria: 

Podobne artykuły

Polska Izba Handlu od lat wspiera rozwój małoformatowych sklepów w Polsce i dba o ich pozycję na rynku. Stąd inicjacja programu wyróżniającego producentów, którym niezależna przedsiębiorczość oraz rynek małoformatowy nie pozostają obojętne. 

Nowe założenia mają regulować transakcje biznesowe między dużymi przedsiębiorcami a mikro-, małymi- lub średnimi firmami. Mają nałożyć na kupującego obowiązek zapłaty za towary w określonym terminie – maksymalnie do 60 dni.

X