opłata recyklingowa

Od 1 września jednostki handlu detalicznego są zobowiązane do pobierania opłaty recyklingowej w wysokości 20 gr + VAT za torby z tworzywa sztucznego. Zgodnie z rozporządzeniem ministra środowiska zwolnione z opłaty recyklingowej są wyłącznie torebki zwane zrywkami, służąc do pakowania produktów spożywczych luzem. Dodatkowo, na sklepach od 1 września ciąży obowiązek sprawozdawczości dotyczący raportowania ilości sprzedanych foliówek tzw. lekkich, czyli do 50 mikrometrów (μm) i torebek grubszych, powyżej 50 μm.

Od stycznia 2018 r. opłata recyklingowa obejmuje torby foliowe o grubości od 15 do 50 mikrometrów. Stawka wynosi 20 groszy plus VAT. Dnia 4 lipca Sejm uchwalił nowelę tak zwanej ustawy śmieciowej, według której od 1 września klienci w sklepach zapłacą za wszystkie wydawane torby, poza zrywkami. Projekt zmian znajduje się aktualnie w Senacie.

Od stycznia br. obowiązuje opłata recyklingowa w wysokości 20 gr + VAT, naliczana za każdą torebkę foliową w sklepie. Wprowadzenie nowego prawa według pierwszych szacunków spowodowało spadek zużycia plastikowych toreb.

Agencja badawcza Nielsen oraz PAYBACK przeprowadzili badanie dotyczące tego, w jaki sposób Polacy postrzegają pobieranie opłat za reklamówki. Ankieta wykazała, że ponad połowa konsumentów twierdzi, iż płatność za tzw. foliówki jest uzasadniona. 

Ministerstwo środowiska wyliczyło, że w pierwszym roku obowiązywania prawa nakładającego na sprzedaż toreb foliowych opłatę recyklingową, wpływ do budżetu państwa z tego tytułu wyniesie między 250 mln, a 1,5 mld zł. Prognoza ta może okazać się zawyżona, ponieważ sieci handlowe wolą sprzedawać grubsze torby, które nie są objęte nową opłatą.

Torba na zakupy wykonana z naturalnych polimerów nie podlega opłacie recyklingowej. Ministerstwo Środowiska wyjaśniło, że opłata ta dotyczy tylko tworzyw sztucznych. 

We Włoszech od początku roku wprowadzono opłatę za tzw. zrywki, czyli cienkie torby foliowe do owoców i warzyw. Nowy podatek już teraz zmienił zwyczaje zakupowe Włochów. 

Od początku tego roku w Polsce obowiązuje opłata recyklingowa za torby foliowe w wysokości 25 gr za sztukę. W tym roku Komisja Europejska zajmie się podatkiem od plastikowych opakowań. Działania te mają na celu zmniejszenie liczby odpadów na wysypiskach.

Hurtownie oraz sprzedawcy wyrobów własnych, jak piekarnie i cukiernie nie są zwolnione z opłaty recyklingowej od toreb foliowych. O kolejnych niejasnościach wynikających z nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowanymi informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Od początku roku obowiązuje opłata recyklingowa za torby foliowe w wysokości 20 gr za sztukę. W połowie grudnia 2017 r. przedsiębiorcy dowiedzieli się, że do tej opłaty doliczany będzie podatek VAT. Zapanował chaos, ponieważ nikt nie wie ile faktycznie ma kosztować reklamówka. 

Strony

X

Przeczytaj również