Komisja Europejska

Komisja Europejska zamierza zmienić przepisy regulujące stawkę akcyzową na alkohol. Mają one głównie pomóc mniejszym producentom piwa oraz cydru. Polscy przedsiębiorcy zajmujący się wytwarzaniem alkoholu z jabłek od lat czekają na zmianę przepisów ułatwiających im konkurencję z browarnikami.

Komisja Europejska informuje, że na 85 proc. odpadów trafiających do morza na całym świecie to tworzywa sztuczne. KE proponuje zatem zmiany w przepisach, które mają ograniczyć używanie 10 produktów jednorazowego użytku, które sprawiają według europosłów, najwięcej problemów. Wśród nich znalazły się patyczki kosmetyczne. Czy branża zdecyduje się wprowadzić zmiany w ich produkcji?

Trwają prace nad zmianą definicji mikro, małego i średniego przedsiębiorstwa. KE zaprasza przedsiębiorców do konsultacji poprzez wypełnienie ankiety (w języku polskim) na swojej stronie. Do wypełnienia kwestionariusza zachęca też Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. 

Polski podatek od sprzedaży detalicznej narusza unijne zasady pomocy państwa – podała dziś Komisja Europejska. Stwierdziła, że na skutek progresywnych stawek opartych na wielkości przychodów przedsiębiorstwa o niskich obrotach mają przewagę nad konkurentami.

Komisja Europejska wezwała kraje członkowskie Unii Europejskiej do podjęcia w 2014 roku pilnych działań, które umożliwią odbudowę unijnego przemysłu po okresie recesji. Według KE, konieczna jest modernizacja przemysłu poprzez inwestycje w innowację, efektywność, nowe technologie oraz kwalifikacje pracowników. Niezbędne jest też ułatwienie dostępu do finansowania z wyspecjalizowanych funduszy unijnych oraz uproszczenie prawa.

X