handel w niedzielę

Co trzeci Polak uważa, że każda niedziela powinna być handlowa, a co piąty jest za całkowitym zakazem handlu w niedzielę. Niemal połowa (48%) akceptuje jakąś formę ograniczenia handlu. Spośród osób akceptujących zakaz handlu w niedzielę najwięcej jest zwolenników dwóch niedziel handlowych w miesiącu – wynika z sondażu ARC Rynek i Opinia.

Premier Mateusz Morawiecki przyznał, że dokona przeglądu ustawy ograniczającej handel w niedziele. Zapowiedział również, że w najbliższym czasie zapadną decyzje związane z tym tematem.

Dziś o godz. 14:00 w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej podpisze ustawę z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni – poinformowało Biuro Prasowe KPRP. 

W nocy z 22 na 23 listopada Sejm debatował nad zakazem handlu w niedzielę. PiS zgłosił poprawki zmierzające do wprowadzenia od 1 marca 2018 r. dwóch ustawowo wolnych niedziel handlowych w miesiącu.

Parlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości pewien zmian. Na antenie radio Tok Fm, zdradził plany rządu co do zmian w kontrowersyjnym temacie. 

Jak wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez SW Research dla rp.pl, już prawie 60% ankietowanych nie popiera wprowadzenia zakazu handlu w niedziele.

Do września może być w zawieszeniu projekt dotyczący handlu w niedzielę. W pierwszym czytaniu nadal znajduje się projekt przygotowany głównie przez NSZZ Solidarność. Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu podkomisja stała do spraw rynku pracy  nie została zwołana, może się to stać dopiero we wrześniu.

Na żadne ustępstwa w sprawie ograniczenia handlu w niedzielę nie godzi się NSZZ „Solidarność”. Jest to stanowisko w odniesieniu do pojawiających się wciąż nowych propozycji, by obywatelski projekt został złagodzony. 

Przedstawiciele polskiej branży handlowej proponują trwałe rozwiązanie, chroniące zarówno pracowników, konsumentów, jak i polski handel. Rozwiązaniem takim byłoby zagwarantowanie pracownikom handlu, obligatoryjnych dwóch wolnych niedziel w miesiącu – czyli dwukrotnie więcej niż obecnie – dzięki odpowiedniej nowelizacji Kodeksu pracy.

Parlamentarny Zespół na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego przeprowadza dalszą część konsultacji dotyczącej obywatelskiego projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Rząd informuje, że prace nad projektem trwają w parlamencie, zaś na ostateczne rozwiązania poczekamy jeszcze jakiś czas. 

Strony

X