cena masła

We wtorek, 20 listopada odbyła się aukcja produktów mlecznych na platformie aukcyjnej Global Dairy Trade (GDT) w Nowej Zelandii. Indeks cen GDT zmniejszył się na niej do 846 pkt. wobec 877 pkt. na poprzedniej aukcji przeprowadzonej 6 listopada br., co oznacza spadek o 3,5%, co było poniżej oczekiwań rynku. Indeks ukształtował się tym samym na najniższym poziomie od sierpnia 2016 r. Warto zauważyć, że była to już 12. aukcja z rzędu, na której indeks GDT nie odnotował wzrostu.

Susza i w konsekwencji niższe zbiory mogą odbić się także na cenie masła oraz przetworów mlecznych. Po spadku cen wyrobów na początku roku, od maja wrócił trend wzrostowy na rynku.

Na ostatniej aukcji na platformie Global Dairy Trade, która odbyła się 21 sierpnia br. odnotowano silne spadki większości notowanych produktów mlecznych. Najsilniej spadł indeks cenowy masła.

Masło znów drożeje, kosztując o 13% więcej niż rok temu. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku mleka w proszku – tutaj widać niewielkie wzrosty w perspektywie krótkoterminowej, ale znaczące spadki w ujęciu rocznym. Zauważalnie tańsze są natomiast sery, których cena od pewnego czasu regularnie spada.

Wzrasta ryzyko, że zeszłoroczne rekordy cen masła zostaną pobite, a kostka może kosztować nawet 10 zł. Na głównych unijnych rynkach, masło już kosztuje o kilkanaście procent więcej niż rok temu. Cenowy szczyt w sklepach, podobnie jak przed rokiem, może nadejść jesienią.

Po czterech miesiącach spadków cen masła, w lutym i na początku marca na unijnym i polskim rynku zaobserwowano ich ponowny wzrost – wynika z analizy ekspertów banku BGŻ BNP Paribas.

Ceny masła na światowych rynkach spadają znacznie dynamiczniej niż w Polsce. Mniej płacą za nie m.in.: Niemcy i Holendrzy.

W ciągu bieżącego roku wzrosły ceny wielu produktów spożywczych. Problem ten dotyczy nie tylko Polski, ale również innych krajów w Europie. 

Kostka masła to od kilku miesięcy wydatek minimum 5-7 zł. W związku z dużymi podwyżkami cen Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zbadał w laboratoriach jakość masła. Mimo wysokiej ceny nie jest ono fałszowane tłuszczami roślinnymi, pojawił się jednak inny problem.

X

Przeczytaj również