branża mleczarska

Ceny odtłuszczonego mleka w proszku (OMP) od sierpnia 2018 r. notują systematyczne wzrosty. Według MRiRW we wrześniu przeciętna cena OMP przekroczyła 9 zł/kg, co oznaczało jej najwyższy poziom od pięciu lat. Silne wzrosty wynikają w dużej mierze z większego eksportu z UE.

Po silnym spadku cen produktów mlecznych obserwowanym w II połowy 2018 r., początek 2019 r. przyniósł wyraźną korektę cen. Od stycznia br. indeks cen GDT zwiększył się o prawie 16% i powrócił do poziomów obserwowanych pod koniec I połowy 2018 r. W znacznym stopniu jest to związane z obawami uczestników rynku o negatywny wpływ fali upałów, jaka wystąpiła w Nowej Zelandii, na produkcję mleka w tym kraju. Wzrost cen na giełdzie w Nowej Zelandii doprowadził do wyraźnego spowolnienia spadku cen produktów mlecznych obserwowanego w UE oraz w USA.

Odbyła się kolejna aukcja produktów mlecznych na platformie aukcyjnej Global Dairy Trade (GDT) w Nowej Zelandii. Indeks cen GDT zwiększył się na niej do 1014 pkt. wobec 1005 pkt. na poprzedniej aukcji przeprowadzonej 6 lutego (wzrost o 0,9%), co było znacząco poniżej oczekiwań rynku. Była to już 6 aukcja z rzędu, na której odnotowano wzrost indeksu.

Ponad 1 miliard 800 milionów litrów mleka skupiła Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol w 2018 r. od swoich dostawców – to rekordowy wynik w historii Spółdzielni.

Z danych opublikowanych przez CLAL wynika, że import produktów mleczarskich przez Chiny w okresie styczeń-październik 2018 r. wzrósł w stosunku rocznym wolumenowo o 3,6% i wartościowo o 6,5% ­– co oznacza spadek dynamiki wzrostu wobec 2017 r. W przypadku Polski utrzymuje się silna dynamika sprzedaży mleka płynnego do Państwa Środka.

Na aukcji Global Dairy Trade z 2 stycznia 2019 r. wzrosły indeksy wszystkich produktów mlecznych. Główny indeks GDT wzrósł o 2,8% w stosunku do notowania z 18 grudnia 2018 r.

Po przejściowym wzroście obserwowanym w I połowie br., ceny produktów mlecznych powróciły do trendu spadkowego. Zgodnie z danymi FAO światowe ceny produktów mlecznych w okresie od czerwca do listopada br. zmniejszyły się o 18,5%. Spadek odnotował również indeks cen GDT, który we wspomnianym wyżej okresie obniżył się o prawie 20%, odnotowując najdłuższą serię bez wzrostu cen w historii (12 aukcji z rzędu).

Polska Izba Mleka w trosce o zdrowie społeczeństwa od kilku lat realizuje zadania mające na celu poszerzenie świadomości i wiedzy na temat właściwości odżywczych i zdrowotnych mleka oraz przetworów mlecznych. Jedną z inicjatyw realizujących te zadania jest projekt „Porozmawiajmy o mleku” sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka, który polega na edukacji poszczególnych grup społeczeństwa, np. kobiet w ciąży i karmiących, sportowców, osób odpowiedzialnych za żywienie dzieci w szkołach czy seniorów.

Podczas ostatniej aukcji produktów mlecznych na platformie aukcyjnej Global Dairy Trade indeks cen GDT zwiększył się do 865 pkt. wobec 846 pkt. na poprzedniej aukcji. Oznacza to wzrost o 2,2%, co było powyżej oczekiwań rynku. Tym samym indeks cen GDT zwiększył się po raz pierwszy do maja br., kończąc swoją najdłuższą serię bez wzrostu cen w historii (12 aukcji z rzędu).

W sejmie trwają prace nad ustawą zmieniającą VAT. Jeden z zapisów dotyczy wzrostu podatku na leki weterynaryjne z 8% do 23%. Zmiana ta może spowodować wzrost cen mięsa oraz nabiału, ponieważ branże będą chciały zrekompensować sobie wyższe koszty produkcji.

Strony

X

Przeczytaj również