Banki Żywności

Nowy Rok to początek kolejnego podprogramu w ramach unijnego Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020. W naszym kraju ponad 2 mln osób żyje w skrajnym ubóstwie, czyli dysponuje miesięcznie kwotą mniejszą niż 600 zł – codziennie stają przed wyborem czy kupić jedzenie, leki czy zapłacić rachunki. Paczki z żywnością są dla nich ogromnym wsparciem.

Ponad 113 ton żywności, która pozwoli na przygotowanie ponad ćwierć miliona posiłków dla najuboższych oraz dodatkowo 136 206 zł finansowego wsparcia dla Banków Żywności i Caritas Polska od Tesco Polska – to wyniki świątecznych zbiórek żywności przeprowadzonych w sklepach sieci.

3 czerwca oficjalnie przekazano ciężarówkę-chłodnię Bankowi Żywności w Toruniu. Specjalistyczny samochód został sfinansowany z grantu przyznanego przez Fundację Carrefour w 2016 r. 

Tegoroczna zbiórka rozpoczęła się 31 marca i trwała do 2 kwietnia. Akcja odbyła się w prawie 2 tys. sklepów w całej Polsce, w 347 miejscowościach. W zbiórkę zaangażowały się m.in. sieci  Biedronka, Kaufland, Lewiatan, Tesco, Topaz, Lidl i wiele innych, a zorganizowała ją Federacja Polskich Banków Żywności. 

Federacja Polskich Banków Żywności po raz kolejny zorganizuje wielka zbiórkę żywności. Akcję wspomoże sieć sklepów Netto. To właśnie w wybranych placówkach Netto odbywać się będzie akcja. Tegoroczna Wielkanocna Zbiórka Żywności Banków Żywności odbędzie się od 31 marca do 2 kwietnia.

2 marca komisje senackie rozpoczęły prace nad projektem ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. W projekcie ma znaleźć się zapis mówiący, że sklepy o powierzchni powyżej 250 mkw. będą płacić 10 gr za każdy kilogram odpadów żywnościowych. Z szacunkowych danych Komisji Europejskiej z 2012 r., które znalazły się w projekcie wynika, że rocznie w UE marnuje się 89 mln ton żywności czyli ok. 180 kg na osobę. 

25. edukatorów Banków Żywności wzięło udział w warsztatach „Kulinarnie Mocni” poprowadzonych przez Szefa Kuchni Kamis, Macieja Wawryniuka.

Małgorzata Rozenek-Majdan wsparła Ogólnopolską Zbiórkę Żywności Podziel się Posiłkiem, która między 23 a 24 września odbywa się w ponad trzech tys. sklepów w 456 miejscowościach całej Polski. 

4,5,6 grudnia - podziel się zakupami w sklepie spożywczym. Na Bank trafią do potrzebujących! Akcja odbędzie się w całej Polsce na terenie ponad 4000 sklepów spożywczych w 450 miejscowościach.

Chciałbyś pomóc najuboższym na święta, ale nie wiesz komu, nie masz czasu i zastanawiasz się jak to najskuteczniej zrobić? Banki Żywności proponują trzy proste i sprawdzone sposoby na świąteczną pomoc dla najuboższych.

Strony

X