Jesteś tutaj

Wraca moda na zapomniane warzywa

Od pewnego czasu obserwuje się nowe trendy żywieniowe. Jednym z nich jest powrót do zapomnianych warzyw. Do tej grupy można zaliczyć między innymi : topinambur, kard, salsefię, boćwinę, rzepę i brukiew oraz skorzonerę.

Kilkadziesiąt lat temu warzywa te gościły regularnie na stołach. Zapomniane warzywa, ze względu na bardzo cenne właściwości, wracają do łask, podbijając na nowo serca restauratorów i konsumentów.

Topinambur (słonecznik bulwiasty) wytwarza podziemne jadalne bulwy. Bulwy mogą mieć barwę żółtą, różową, czerwoną, brązową lub fioletową, natomiast miąższ jest biały lub lekko kremowy. Topinambur ma słodki, lekko orzechowy smak. Bulwa topinambura obniża poziom cukru we krwi, cholesterol, reguluje ciśnienie, działa przeciwrakowo. Topinambur zawiera liczne witaminy jak A, E, K, B6, C oraz minerały wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód cynk. Topinambur można podawać gotowany, pieczony, można go używać w sałatkach i zupach. Surowy może być zamiennikiem cytryny.

Skorzonera (czarne korzonki, wężymord) – Jadalną częścią tej rośliny są korzenie. Pod ciemną skórką skrywa się biały miąższ, w smaku zbliżony do szparagów, ale nieco bardziej mączny. Warzywo to zawiera dużo węglowodanów oraz składników mineralnych, takich jak potas, magnez, sód, fosfor, żelazo, karoten i wapń. W korzeniach skorzonery znajdziemy także witaminy E, B1, B2, i C oraz fruktozę. Produkt ten wzmacnia i wspomaga układ immunologiczny, polecany jest osobom chorym na cukrzycę. Skorzonera zapobiega także starzeniu się skóry, leczy trądzik i zmiany skórne. Czarne korzonki podajemy gotowane z wody, zapiekane, są świetnym dodatkiem do jajecznicy lub omletu.

Brukiew (karpiel) –roślina należąca do rodziny kapustowatych. Powoli wraca do łask, ma bowiem wiele zdrowotnych zalet. Można ja przyrządzać na wiele sposobów między innymi wyciskać z niej sok, dodawać do surówek, gotować, dusić, piec. Zawiera wiele cennych witamin jak A, B1, B2, B5, B6, B9, B12, C, D, K,  a także składników mineralnych wapń, fosfor, sód, cynk, miedź, żelazo i siarkę. Zawiera karoten i błonnik pokarmowy. Brukiew ma działanie oczyszczające, wspomaga pracę śledziony, wątroby i zapobiega dolegliwością dróg żółciowych. Karpiel zawiera także cenny związek chemiczny glukozynolanam, który działa antyrakowo.

Źródło: Bronisze

Foto: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

Sieć Lidl docenia polskie owoce i warzywa, współpracując przy tym z wieloma krajowymi dostawcami. Dzięki współpracy z polskimi dostawcami w 2015 roku w skali miesiąca sieć Lidl sprzedawała średnio 1,3 mln kg jabłek to w przeliczeniu aż 85 tirów, 1,7 mln kg ziemniaków co daje 83 tiry, ponad 500 tys. kg gruszek to 42 tiry, jak również  300 tys. kg pieczarek co jest równe 40-tu tirom. Sieć dostrzega duże możliwości polskich producentów, a współpraca z nimi pozwala na stworzenie dobrej jakościowo oferty przy jednoczesnym rozwoju samych dostawców.

Poselski projekt, dotyczący potrzeby zmiany ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia został skierowany do czytania w Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.  Podstawowym celem zmian jest umożliwienie rolnikom sprzedaży swoich produktów na rzecz osób prawnych, jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej lub na rzecz osób fizycznych na potrzeby prowadzonej przez nie pozarolniczej działalności gospodarczej, a zatem do sklepów, stołówek jak również restauracji.

X