Jesteś tutaj

Sukcesy w zamykaniu nielegalnych wytwórni tytoniu i papierosów

Między 2015 a 2018 rokiem przemyt papierosów w Polsce spadł o prawie 50%. Skuteczna walka z nielegalnym handlem wyrobami tytoniowymi to zasługa intensywnych działań służb, m.in. Krajowej Administracji Skarbowej, CBŚP oraz Straży Granicznej, połączonych ze współpracą z firmami branżowymi, w tym British American Tobacco.

Andrzej Kornatowski, Dyrektor Działu Prawnego Europa Centralna – część Północna z British American Tobacco (BAT), został tegorocznym Laureatem Nagrody Głównej Lider Prawników Przedsiębiorstw. Wyróżnienie przyznano za projekt zwalczania nielegalnego handlu wyrobami tytoniowymi, który jest prowadzony w BAT pod jego przewodnictwem. Warto podkreślić, że w latach 2014-2018 funkcjonariusze CBŚP, KAS i SG zlikwidowali ponad 100 nielegalnych wytwórni tytoniu i papierosów w Polsce.

– Uwzględnienie rozwiązań proponowanych przez legalnych producentów to realne korzyści dla budżetu państwa. Zjawisko tzw. szarej strefy przynosi straty nie tylko naszej firmie oraz branży związanej z wyrobami tytoniowymi, ale również i przede wszystkim państwu. W wymiarze ekonomicznym jest to kilka miliardów złotych rocznie z niezapłaconych podatków VAT i akcyzy. To jeden z tych obszarów, w którym organy państwa, przedsiębiorcy oraz obywatele mają całkowicie zbieżne interesy – mówi Andrzej Kornatowski, dodając – Nagroda ta jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem oraz wynikiem długotrwałej pracy na rzecz walki z szarą strefą w branży tytoniowej. Cieszę się, że środowisko prawnicze i biznesowe dostrzega ten problem – dodaje.

Sprzedaż wyrobów tytoniowych to 8% wpływów do Skarbu Państwa. W ciągu ostatnich 5 lat tylko BAT wniósł około 28 mld zł podatków do budżetu państwa (głównie podatku akcyzowego i VAT).  

Foto: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

Papierosy i tytoń to najczęściej sprzedawane produkty na czarnym rynku . Badania pokazują, że co roku na świecie do nielegalnego obrotu trafia 480 mld  papierosów. W ramach przeciwdziałania podrabianiu towarów oraz nielegalnej sprzedaży tytoniu Unia Europejska ratyfikowała dyrektywę UE w sprawie wyrobów tytoniowych, która nakłada na dostawców w całym łańcuchu dostaw nowe obowiązki. Od 19 maja 2019 r. wszystkie organizacje zaangażowane w produkcję oraz dystrybucję wyrobów tytoniowych zgodnie z prawem będą zobowiązane do wdrożenia nowych środków ochrony.

2 i 3 kwietnia w poznańskiej Hali Arena odbędzie się pierwsza edycja Poznań Whisky Show. Od godziny 12 na odwiedzających czekać będą liczne atrakcje – rozmowy z autorytetami ze świata whisky, degustacje, master classes, stoiska największych producentów złotego trunku oraz propozycje od niezależnych bottlerów.

X