Jesteś tutaj

25 lat Mentos w Polsce

Perfetti Van Melle – jeden z największych producentów słodyczy na świecie, m.in. cukierków Mentos czy lizaków Chupa Chups, od ćwierć wieku jest obecny na polskim rynku. Kto wie, jak wyglądałyby specjały tej firmy, gdyby nie podróż braci Van Melle do Polski na początku XX wieku?

Niewielki cukierek, który zrobił karierę na całym świecie. Mentos, bo o nim mowa, jest znany każdemu miłośnikowi słodyczy. W Polsce pojawił się na masową skalę w latach 90-tych, wcześniej był dostępny jedynie w Pewexach. 25 lat temu jego producent, Perfetti Van Melle, otworzył w kraju nad Wisłą swój oddział. I chociaż szybko Polacy zasmakowali w asortymencie tej firmy, niewiele osób wie, że jej najbardziej znane produkty mają swoje początki właśnie w naszym kraju, a dokładnie w Małopolsce.

Breskens w Holandii. Małe nadmorskie miasteczko, gdzie głównymi atrakcjami jest największy w kraju Festiwal Rybacki oraz holenderska latarnia morska. To właśnie tu w 1900 r. Izaak Van Melle otworzył małą, lokalną cukiernię. 32 lata później, gdy jego synowie Michael i Pierre Van Melle przejmują rodzinny biznes i planują przyciągnąć klientów nowymi produktami. Przedsiębiorcy postanawiają wyruszyć w kolejową podróż po Europie w celu znalezienia świeżych przepisów. Docierają do Polski, gdzie poznają krakowskich cukierników i kupują od nich recepturę na ciasto do cukierków do żucia nazwane przez Holendrów „tella”, która podbije później podniebienia wszystkich smakoszy na świecie. Z połączenia owocowych aromatów i ciasta powstaje przepis na nowe owocowe cukierki Fruittella, które później stały się bazą dla kolejnego produktu firmy – początkowo karmelowych cukierków o smaku mięty nazwanych Mentos. Ich produkcja pełną parą rusza w latach 50., kiedy rozpoczyna się eksport na kraje zagraniczne, takie jak Francja, Niemcy czy Wielka Brytania.

W 1993 roku historia zatoczyła koło i Mentos symbolicznie powrócił do Polski, poprzez otwarcie tutaj oddziału Van Melle. Przełom nastąpił w 2001 r., gdy Van Melle połączyła siły z włoskim potentatem gum do żucia Perfetti, tworząc trzecią największą firmę w kategorii słodyczy na świecie.

Kategoria: 

Podobne artykuły

Nowe produkty, szukanie nietradycyjnych sposobów promocji, otwarcie na nową grupę docelową – miniony rok dla Perfetti Van Melle, jednego z największych producentów słodyczy w Polsce, jest dowodem na to, że innowacyjność zdecydowanie się opłaca. 2018 rok obfitował w wiele słodkich sukcesów firmy, która obchodziła 25 lat istnienia na polskim rynku.

Marka rozpoczęła działania skierowane do najmłodszych, których podstawą jest animowany teledysk. Jego bohaterem jest paczka przyjaciół złożona z owoców znanych z produktów Fruittella, które wzajemnie sobie pomagają i wspierają w trudnych sytuacjach. Teledysk w krótkim czasie został wyświetlony ponad 150 tys. razy.

X