Jesteś tutaj

Advertisement

Inflacja w maju

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2019 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,2% (przy wzroście cen towarów o 0,6% i spadku cen usług o 0,9%). W porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 2,4% (w tym usług o 3,3% i towarów o 2%) – informuje Główny Urząd Statystyczny.

W maju br. w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen
towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny żywności (o 1,5%), które podwyższyły ten wskaźnik o 0,34 p. proc. Natomiast w porównaniu z miesiącem analogicznym poprzedniego roku wyższe ceny żywności (o 5,4%) pod­wyższyły wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych o 1,23 p. proc.

Foto: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w grudniu 2018 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca utrzymały się na tym samym poziomie, a w porównaniu z analogicznym miesiącem 2017 roku wzrosły o 1,1% – informuje Główny Urząd Statystyczny.

Inflacja w kwietniu 2019 r. wyniosła 2,2 proc. w ujęciu rocznym, w marcu inflacja wyniosła 1,7 proc. W związku z tymi danymi rosną obawy co do realizacji celów założonych przez bank centralny.

X

Przeczytaj również