Jesteś tutaj

Zmiany w wydawaniu faktur – kasy fiskalne do wymiany

Od 1 lipca ma zacząć funkcjonować znowelizowana ustawa o VAT, która zmieni zasady rozliczania handlu. Sposób wydawania faktur na podstawie paragonu ulegnie zmianie. Handlowców może czekać wymiana kas fiskalnych.

Przedsiębiorcy będą mogli wziąć fakturę bezpośrednio po dokonaniu zakupu. Wystawienie faktury po okazaniu paragonu będzie jednak możliwe. W interpretacji Ministerstwa Finansów będzie można wystawić fakturę, gdy paragon będzie zawierał NIP nabywcy.

Rodzi to problem, ponieważ większość kas fiskalnych w placówkach handlowych nie posiada takiej funkcji. Jak wynika szacunków taką możliwość daje tylko 330 tys. urządzeń, czyli około 15 proc. wszystkich działających kas. Konieczna może być więc wymiana pozostałych.

Źródło: Rzeczpospolita

Foto: iStock.com

Kategoria: 

Podobne artykuły

Podczas czwartkowego posiedzenia rząd przyjął nowelizacje ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Prawo o miarach. Zmiany w prawie skutkują obowiązkiem wprowadzania kas online, które będą łączyć się automatycznie z serwerami Krajowej Administracji Skarbowej.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach orzekł, że spółka z o.o. powstała na skutek przekształcenia działalności przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną, ma prawo do ulgi przy zakupie kas fiskalnych. Sytuacja możliwa jest, gdy przedsiębiorca już wcześniej skorzystał z ulgi.

X

Przeczytaj również