Jesteś tutaj

Advertisement

Torby foliowe z dodatkową opłatą?

Od stycznia 2018 r. opłata recyklingowa obejmuje torby foliowe o grubości od 15 do 50 mikrometrów. Stawka wynosi 20 groszy plus VAT. Dnia 4 lipca Sejm uchwalił nowelę tak zwanej ustawy śmieciowej, według której od 1 września klienci w sklepach zapłacą za wszystkie wydawane torby, poza zrywkami. Projekt zmian znajduje się aktualnie w Senacie.

Za przyjęciem zmian głosowało 258 posłów, 142 było przeciw, a 26 wstrzymało się od głosu. Resort środowiska przyznaje, że wprowadzenie nowych przepisów związane jest z ograniczeniem przez sieci handlowe wydawania klientom toreb objętych opłatą recyklingową i oferowaniem konsumentom toreb powyżej 50 mikrometrów. Pierwotnie szacowano, że wpływy z tytułu opłaty recyklingowej mają wynieść między 850 mln - 1,5 mld zł rocznie. Tymczasem minister środowiska Henryk Kowalczyk w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” w czerwcu br. przyznał, że wpływy do budżetu z tego tytułu wyniosły około 70 mln zł.

Źródło: tvn24bis.pl

Foto: shutterstock.com

Kategoria: 

Podobne artykuły

Od 1 września jednostki handlu detalicznego są zobowiązane do pobierania opłaty recyklingowej w wysokości 20 gr + VAT za torby z tworzywa sztucznego. Zgodnie z rozporządzeniem ministra środowiska zwolnione z opłaty recyklingowej są wyłącznie torebki zwane zrywkami, służąc do pakowania produktów spożywczych luzem. Dodatkowo, na sklepach od 1 września ciąży obowiązek sprawozdawczości dotyczący raportowania ilości sprzedanych foliówek tzw. lekkich, czyli do 50 mikrometrów (μm) i torebek grubszych, powyżej 50 μm.

We Włoszech od początku roku wprowadzono opłatę za tzw. zrywki, czyli cienkie torby foliowe do owoców i warzyw. Nowy podatek już teraz zmienił zwyczaje zakupowe Włochów. 

X

Przeczytaj również