Jesteś tutaj

Niedzielny zakaz handlu we Włoszech?

We włoskim parlamencie trwają prace związane z wprowadzeniem ograniczenia handlu w niedziele. Politycy rządzącej koalicji są zwolennikami tego rozwiązania, ale toczą debatę dotyczącą zakresu nowych przepisów.

Ruch Pięciu Gwiazd opowiada się za zakazem handlu w 45 niedziel w roku, natomiast Liga Północna domaga się lżejszych regulacji. Wobec tego możliwe jest kompromisowe rozwiązanie polegające na przyjęciu w projekcie ustawy liczby 26 niedziel w roku z zakazem.

Cytowani przez Bloomberg eksperci twierdzą że zamknięcie sklepów we wszystkie niedziele spowodowałoby spadek PKB do 0,5%, utratę pracy przez ok. 150 tys. osób oraz spadek przychodów z podatków o nawet 2 mld dol.

Źródło: Bloomberg za Business Insider

Foto: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

– Zakładamy, że ustawa o zakazie handlu w niedzielę nie powinna wpłynąć negatywnie na nasz biznes – twierdzą przedstawiciele Kolportera. Ale zastrzegają – ryzyko jest, bo ostateczne skutki pozostają wielką niewiadomą dla całego sektora handlowego.

Szef Państwowej Inspekcji Pracy, Wiesław Łyszczek zapowiedział, że część zapisów ustawy regulującej handel w niedziele zostanie doprecyzowana. Ma to zmniejszyć pole interpretacji niektórych przepisów, dotyczących m.in.: placówek pocztowych oraz dworców.

X

Przeczytaj również