Jesteś tutaj

Masło może znowu zdrożeć

Susza i w konsekwencji niższe zbiory mogą odbić się także na cenie masła oraz przetworów mlecznych. Po spadku cen wyrobów na początku roku, od maja wrócił trend wzrostowy na rynku.

Rekordowe ceny masło osiągnęło w ubiegłym roku w październiku. Wówczas kostka kosztowała średnio 7,08 zł. Teraz cena kształtuje się na poziomie niemal 6 zł. Od maja widać jednak tendencję wzrostową na rynku. Na giełdach Europy Zachodniej w styczniu tona masła kosztowała 4105 euro, natomiast w czerwcu już 6129 euro. Wzrostowi cen sprzyja duży światowy popyt oraz prognozowane niższe zbiory zbóż, które w Polsce według danych GUS mają być niższe o 14% rok do roku.

Problemy z dostępem do pasz mogą zmniejszyć wydajność krów oraz prowadzić do redukcji pogłowia stad. Wzrost cen mleka w Polsce może być spowodowany także chęcią zwiększenia eksportu przez rodzimych dostawców.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Foto: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

We wtorek, 20 listopada odbyła się aukcja produktów mlecznych na platformie aukcyjnej Global Dairy Trade (GDT) w Nowej Zelandii. Indeks cen GDT zmniejszył się na niej do 846 pkt. wobec 877 pkt. na poprzedniej aukcji przeprowadzonej 6 listopada br., co oznacza spadek o 3,5%, co było poniżej oczekiwań rynku. Indeks ukształtował się tym samym na najniższym poziomie od sierpnia 2016 r. Warto zauważyć, że była to już 12. aukcja z rzędu, na której indeks GDT nie odnotował wzrostu.

Na rynku obserwowane są spadki cen zarówno wśród produktów strategicznych, jak np. masła, oraz wyrobów nabiałowych, jak np. jogurtów. Wyroby branży mleczarskiej tanieją na wszystkich światowych giełdach.

X