Jesteś tutaj

Knight Frank: Rynek handlowy w I półroczu 2019 r.

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2019 r. w Polsce do użytku oddano niemal 170 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni handlowej, wynik ten okazał się porównywalny do zarejestrowanego w I połowie 2018 r. – wynika z analizy dokonanej przez Knight Frank.

W największym stopniu było to zasługą długo wyczekiwanej Galerii Młociny (78,5 tys. mkw.) otwartej w maju 2019 r. w Warszawie. Za nią uplasowały się, m.in.: Silesia Outlet w Gliwicach (12 tys. mkw.) oraz Tkalnia w Pabianicach (12 tys. mkw.). Nadal w wolumenie nowej podaży oddanej do użytku znaczącą część stanowią rozbudowy. Nowe części obiektów takich jak m.in. Morski Park Handlowy w Gdańsku (rozbudowa o 16,5 tys. mkw.) czy Solaris Center w Opolu (powiększenie o 9 tys. mkw.) stanowiły ponad 25% nowej podaży.

Z roku na rok na polskim rynku handlowym obserwowany jest spadek aktywności deweloperów realizujących wielkoskalowe projekty. W połowie 2019 r. w budowie zidentyfikowano jedynie 326 tys. mkw. , co było jednym z najniższych wyników w historii polskiego rynku handlowego.

Obserwując jednak stopniowe nasycanie się polskiego rynku tradycyjnymi formatami (zwłaszcza największych aglomeracji i miast o średniej wielkości), deweloperzy poszukują alternatywnych inwestycji oraz nowych lokalizacji. Na mapie Polski coraz częściej pojawiają się projekty typu mixeduse czy obiekty typu convenience. Z kolei nowe lokalizacje obejmują coraz mniejsze miasta – w II kwartale 2019 r. projekty handlowe realizowane w miastach do 50 tys. mieszkańców stanowiły niemal 30% realizowanej podaży (dla porównania 5 lat temu było to mniej niż 8%).

Poziom pustostanów w Polsce w czerwcu 2019 r. wyniósł 3,6% i w ciągu 6 miesięcy wzrósł o 0,5 punku procentowego. Na ten wynik w I półroczu wpłynęło m.in. oddanie do użytku nie w pełni wynajętych obiektów. Dodatkowo, niektóre marki podjęły decyzje o wyjściu z Polski. Były one podyktowane czy to względami finansowymi (np. New Look zamknął 19 lokalizacji w Polsce z powodu ich niezadowalającej rentowności) czy w następstwie decyzji sądowych (grupa Melon zamknęła sklepy swoich marek – Zarina, Love Republic i befree – w rezultacie procesu przegranego z grupą Inditex). W 8. największych aglomeracjach do wynajęcia pozostawało około 3,8% (wynik wyższy o 0,5 punktu procentowego w porównaniu z końcem 2018 r.), z kolei w miastach o populacji pomiędzy 200-400 tys. mieszkańców wskaźnik pustostanów wyniósł 3,2% (poziom porównywalny do końca 2018 r.).

Foto: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

Stopniowe nasycanie się polskiego rynku tradycyjnymi formatami będzie zachęcać w 2020 r. deweloperów do poszukiwania alternatywnych inwestycji (np. projektów mixed-use, typu convenience czy małych parków handlowych) oraz nowych lokalizacji (m.in. coraz mniejszych miast, nawet poniżej 50.000 mieszkańców). W rezultacie przełoży się to na wzrost zainteresowania gruntami oraz nieruchomościami zabudowanymi do przebudowy i zmiany funkcji w takich lokalizacjach – analizują eksperci Knight Frank.

Międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield podsumowuje pierwszą połowę 2019 r. na polskim rynku handlowym. W tym czasie nowoczesne zasoby powierzchni handlowej powiększyły się o ponad 230 tys. mkw. Aż 40% nowej podaży w 2019 r. zostanie dostarczona na rynki miast o liczbie mieszkańców nieprzekraczającej 200 tys.

X