Jesteś tutaj

Advertisement

Ceny jabłek rekordowo niskie

W tym roku zapowiadają się rekordowo wysokie zbiory jabłek. Popyt na nie jednak się nie zwiększa, wobec czego spadają ceny w skupach. Za kilogram owoców przeznaczonych do przetwórstwa sadownicy otrzymują 16-20 gr.

W lepszej sytuacji są sadownicy produkujący jabłka deserowe, czyli te dostępne w sklepach. W tym przypadku cena za kilogram wynosi około 60 gr. W stosunku do cen z poprzedniego roku widać jednak spadek o kilkadziesiąt procent. Związane jest to z dużym urodzajem w sadach. W ubiegłym roku produkcja okazała się dużo mniejsza, ze względu na wiosenne przymrozki. Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP twierdzi, że ceny w Polsce są najniższe na świecie.

Ceny jabłek osiągnęły najniższy poziom od 2014 r., gdy Rosja wprowadziła embargo. Nadal głównym rynkiem zbytu na polskie owoce jest jednak Wschód. Polscy sadownicy przyglądają się bacznie rynkowi chińskiemu. W tym roku zbiory jabłek w Państwie Środka były wyjątkowo niskie, wobec czego przed polskimi owocami mogą otworzyć się inne rynki.

Źródło: next.gazeta.pl

Foto: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

Z danych GUS wynika, że mimo suszy zbiory owoców z drzew mogą być nawet o 60% wyższe niż rok wcześniej. Pod względem ilościowym rekordowe będą zbiory jabłek. Eksperci rynkowi przewidują, że podaż może być także duża, że część owoców zmarnuje się, ze względu na ograniczone możliwości popytu.

W zeszłym roku liczba promocji jabłek w gazetkach była prawie dwukrotnie większa niż rok wcześniej. Natomiast średnia cena promocyjna spadła zaledwie o 3 gr/kg. Co ciekawe, dwa lata temu była ona najniższa w supermarketach, a w ubiegłym roku – w convenience. W latach 2017-2018 najdrożej było w dyskontach. Niektórzy eksperci zauważają, że w tym sezonie wartość rynkowa jabłek jest dramatycznie niska, a zapasy pozostają duże. To efekt obfitych zbiorów. Dlatego sieci mogą organizować promocje według własnych zasad, nawet bez stosowania wielkich obniżek.

X