Jesteś tutaj

Advertisement

2017 rekordowym rokiem w sektorze magazynowym

W sektorze magazynowym w 2017 roku odnotowano najlepsze wyniki pod względem nowej podaży i aktywności deweloperów jak również wolumenu podpisanych umów najmu. Wraz ze wzrostem zasobów magazynowych w kraju, spadł współczynnik pustostanów, co odzwierciedla bardzo wysoką aktywność najemców – wynika z raportu przygotowanego przez Knight Frank.

Na znaczeniu wciąż zyskują mniejsze ośrodki koncentracji powierzchni magazynowych, takie jak Szczecin, Zielona Góra czy Kielce. Dzieje się tak ze względu na poprawiający się stan infrastruktury drogowej, a także większą dostępność gruntów inwestycyjnych i pracowników. Lokalizacja Polski w centralnej części Europy i niższe koszty pracy przyczyniają się do wzrostu zainteresowania polskim rynkiem.

Rok 2017 przyniósł niemal 22% wzrost całkowitych zasobów powierzchni magazynowych w kraju, które przekroczyły wolumen 13,6 mln mkw. Większość nowych projektów nadal powstaje w największych ośrodkach logistycznych, tj. w Warszawie i okolicach, w rejonie Górnego i Dolnego Śląska, w Wielkopolsce i w Polsce Centralnej. Wśród rynków wschodzących w 2017 r. zdecydowanie wyróżnił się region Szczecina, gdzie oddano do użytku 320 tys. mkw.

Na koniec 2017 zanotowano rekordowy wolumen powierzchni w budowie i największą w historii nową podaż. W minionym roku do użytku łącznie oddano ponad 2,2 mln mkw., czyli prawie dwukrotnie więcej niż w 2016 r.

Wzmożoną aktywność deweloperów potwierdza wysoki wolumen podaży w budowie, opiewający na niemal 1,4 mln mkw., wzrost o 5% w porównaniu z końcem 2016 r. Najwięcej budów rozpoczęto w rejonie Polski Centralnej, na Górnym Śląsku i w Warszawie, a według planów deweloperów większość z nich ma zostać ukończona do końca 2018 roku.

W minionym roku podpisano umowy najmu na niemal 3,8 mln mkw. powierzchni magazynowej, co stanowiło 23% wzrost rok do roku. Na dobrą kondycję sektora wskazuje również bardzo niski współczynnik pustostanów pomimo znacznego wzrostu podaży. Pod koniec 2017 r. niewynajęte pozostawało jedynie około 700 tys. mkw. powierzchni na wynajem, co pozycjonowało współczynnik na poziomie 5,2%, stanowiąc spadek o 0,4 pp. w porównaniu z końcem poprzedniego roku.

Kategoria: 

Podobne artykuły

Pierwsze trzy miesiące 2019 r. potwierdziły teorię, że pierwszy kwartał to najsłabszy okres w roku pod względem nowej podaży. Chociaż wolumen powierzchni w budowie nieznacznie wzrósł w porównaniu z końcem 2018 roku, trudno mówić o ożywieniu działalności deweloperów – ocenia Knight Frank.

Polskie zasoby powierzchni magazynowej wynoszą prawie 15 mln mkw. (o 2 mln więcej rok do roku) i zostawiają daleko w tyle naszych południowych sąsiadów. Mamy jej dwa razy więcej niż Czechy i sześć razy tyle, co Słowacja. Co więcej, nasz kraj depcze po piętach Hiszpanii, w której powierzchnia magazynowa wynosi 15,5 mln mkw. – wynika z raportu CBRE „Market View: Polski rynek przemysłowy i logistyczny po III kwartałach 2018”.

X