W ramach Dni Mołdawskich na Rynku Hurtowym w Broniszach mieliśmy dziś okazję poznać dziedzictwo, kulturę i walory mołdawskiej winorośli. Była to również okazja do spotkania się m.in. z Ambasadorem Republik Mołdawii Panem Iurie Bodrug, przedstawicielami MIEPO oraz producentami winogron stołowych z tego kraju.
Mołdawskie winogrona są coraz bardziej dostępne w Polsce. Za sprawą bogatej oferty mołdawskich producentów, prezentowanej na Broniszach – Warszawskim Rolno-Spożywczym Rynku Hurtowym – będą jeszcze częściej trafiać na polskie stoły.
Wiedzą o odmianach winogron stołowych, ich walorach smakowych i zaletach zdrowotnych dzielili się przedstawiciele Ambasady Republiki Mołdawii, Mołdawskiej Organizacji Promocji Inwestycji i Eksportu (MIEPO) oraz mołdawscy producenci winogron.
–Mołdawskie winogrona to kopalnia smaków i aromatów, które doceniają odbiorcy w całej Unii Europejskiej, a także np. w Azji. Wielowiekowa tradycja zobowiązuje. Nawet kształt naszego kraju przypomina kiść winorośli… to nie może być przypadek – powiedział Iurie Bodrug, Ambasador Republiki Mołdawii w Polsce.
– Polska jest jednym z kluczowych rynków dla mołdawskich winogron stołowych w naszej części Europy. Mołdawscy producenci mają dalekosiężne plany. Wystarczy wspomnieć, że w 2014 r. import winogron do Polski wzrósł dziesięciokrotnie w porównaniu do 2013 r. I ta tendencja się utrzymuje. Jesteśmy dumni, że Bronisze są głównym kanałem szerokiej dystrybucji mołdawskich winogron w Polsce, a u naszych klientów – właścicieli małych sklepów owocowo-warzywnych – konsumenci mogą się zaopatrzyć w te pyszne owoce – przyznał Krzysztof Karpa, Wiceprezes Zarządu Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego Bronisze.