Netto Polska uruchamia program wsparcia uchodźców z Ukrainy. Środki finansowe przekazane przez Fundację Salling trafią do inicjatorów działań lokalnych, by pokryć potrzeby dzieci oraz ich opiekunów w zakresie edukacji, zdrowia i integracji społecznej. Program zakłada wsparcie co najmniej 100 inicjatyw realizowanych na terenie całej Polski.
Agresja Rosji na Ukrainę spowodowała, że do dziś do Polski przybyło już 2,2 mln osób uciekających przed wojną. Uchodźcy trafiają do różnych miejsc w całym kraju.
– Jesteśmy poruszeni trwającą wojną i losem obywateli Ukrainy. Z podziwem obserwujemy pomoc, jaką uchodźcom niosą Polacy. Jako Netto Polska wraz z pozostałymi spółkami Grupy Salling także zaangażowaliśmy się w to wsparcie. Właśnie uruchamiamy program finansowania inicjatyw lokalnych. Środki na ten cel przeznaczy Fundacja Salling, działająca na rzecz poprawy codziennego życia ludzi. – mówi Hugo Mesquita, CEO Netto Polska.
Program sfinansuje min. 100 inicjatyw lokalnych tak, by pomoc trafiła w różne miejsca w Polsce.
– Codziennie otrzymujemy mnóstwo próśb o wsparcie od przedstawicieli władz lokalnych, szkół, rad osiedli, fundacji i stowarzyszeń oraz od osób indywidualnych działających w lokalnych grupach wsparcia. Teraz będziemy mogli pozytywnie odpowiedzieć choćby na część z nich dzięki środkom przekazanym przez Fundację Salling. – deklaruje Hugo Mesquita.
Aktualnie trwają prace nad uruchomieniem dedykowanej strony internetowej, za pośrednictwem której będzie można wnioskować o fundusze potrzebne na rzecz wsparcia ukraińskich dzieci i ich opiekunów w zakresie edukacji, zdrowia i integracji społecznej. Spośród przesłanych wniosków wybranych zostanie min. 100, które uzyskają finansowanie od Fundacji Salling, właściciela Grupy Salling, do której należy sieć sklepów Netto w Polsce. Od 2012 r. Fundacja Salling przeznaczyła już ponad miliard koron duńskich m.in. na kulturę, sport, edukację i działalność charytatywną.
Pierwsza, otwierająca program i objęta wsparciem inicjatywa to „Domiwka” („Домівка”), która
w języku ukraińskim oznacza dom – bezpieczne miejsce spotkań i wypoczynku. Takiej przestrzeni brakuje aktualnie wielu rodzinom, które w ostatnich tygodniach przyjechały do Polski. „Domiwka” powstanie w Domu Ukraińskim w Przemyślu. Wsparcie finansowe zostanie przeznaczone na zakup wyposażenia oraz zatrudnienie animatora.
– To ważna inicjatywa, wynikająca z bieżących potrzeb – takiego miejsca nam teraz brakuje. Skupiamy się na tym, by uchodźcom zapewnić dach nad głową. Ale warto pamiętać, że integracja społeczna również ma olbrzymie znaczenie – pokazuje, że w tej trudnej sytuacji nie jesteśmy sami. – mówi Igor Horków, Przewodniczący Związku Ukraińców w Polsce, oddział w Przemyślu i szef Domu Ukraińskiego.
źródło: Netto