Wkrótce sklepowe półki i stragany zapełnią dorodne owoce sezonowe – soczyste truskawki, pachnące lasem jagody, wiśnie prosto z sadu… Zachowaj ich smak na dłużej, przygotowując słodkie przetwory – konfitury i dżemy o idealnej konsystencji. Z pomocą prosto z serca spieszy Delecta z ofertą cukrów żelujących i dżemiksów.
Dżem czy konfitura?
Konfitury przyrządza się gotując owoce w syropie cukrowym lub zagęszczonym soku z winogron. Konfitura jest rzadsza od dżemu, za to owoce pozostają w dużych kawałkach lub w całości zawieszone w aromatycznym syropie. Dżem otrzymamy gdy całe lub pokrojone owoce zasypiemy cukrem i będziemy gotować dostatecznie długo. W tym wypadku cukier jako jedyny zagęstnik nie zawsze wystarczy, aby otrzymać zwartą i stabilną konsystencję. Naturalnym zagęstnikiem są pektyny (rodzaj błonnika), czyli substancje żelujące występujące w owocach – skórce pomarańczowej czy jabłkach. Znajdziemy je w Cukrze żelującym i Dżemiksach Delecty – produktach, które ułatwią i przyspieszą przygotowanie przetworów.
Cukier żelujący zastąpi zwykły cukier
Kilogram dowolnych owoców (np. truskawek, wiśni, malin) wystarczy połączyć z opakowaniem Cukru żelującego 2:1 (500 g), wymieszać i zagotować. Zawarte w produkcie pektyny zagęszczą dżem i nadadzą mu odpowiednią konsystencję. To praktyczne rozwiązanie dla początkujących. Nie trzeba odważać cukru a dżem zawsze wyjdzie idealnie gęsty i w sam raz słodki. Do dżemów niskosłodzonych Delecta poleca Cukier żelujący 3:1 (350 g). Co ważne, przetwory z cukrem żelującym nie wymagają dodatkowej pasteryzacji.
Dżemiks to uniwersalne rozwiązanie dla osób, które wolą dosładzać dżemy według własnego uznania. Produkt nie zawiera cukru, a jego głównym zadaniem jest nadać przetworom odpowiednią konsystencję, dzięki zawartej w nim pektynie. Do wyboru mamy dwa warianty, oba w proporcji na 1 kg owoców – Dżemix 2:1 do dżemów wysokosłodzonych i Dżemix 3:1 do przetworów niskosłodzonych. UWAGA! Dżem przygotowany z dżemiksem nie wymaga dodatkowej pasteryzacji.
Bakalland S.A. (www.delecta.pl)