Co roku na początku sierpnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Piwa i Piwowara – święto złotego trunku i wszystkich tych, którym go zawdzięczamy. Międzynarodowy Dzień Piwa i Piwowara powstał z inicjatywy dwóch Amerykanów z San Francisco – Jesse Avshalomova i Evana Hamiltona. Od 2008 r. obchodzony jest na całym świecie.
To dobra okazja, by przypomnieć mniej znane fakty z historii warzenia piwa, zwyczajów związanych z jego piciem, a także z samym napojem i jego opakowaniami.
Czy wiesz, że…
● W państwie sumeryjskim oraz babilońskim (ok. 6000 r. p.n.e.) piwo warzyły wyłącznie kobiety.
● Najstarszy browar, który działa do dziś, powstał w 1040 r. w miasteczku Freising w Bawarii. Piwo warzone jest w benedyktyńskim klasztorze Weihenstephan. Znajduje się tam także najsłynniejsza na świecie szkoła piwowarów.
● Pierwsze jasne pełne piwo dolnej fermentacji na ziemiach polskich zostało uwarzone w Browarze Okocim w 1846 r.
● Pierwsze szklane butelki, które napełniano piwem, zaczęto produkować w latach 60. XIX w. Do tego czasu piwo transportowano w beczkach.
● Pierwsze piwo w puszce ze zwykłej stalowej blachy pojawiło się w sklepach w USA w 1935 r. Ważyła ona ok. 100 g (czyli ponad trzy razy tyle co teraz) i do jej otwarcia potrzebny był nóż albo inne ostre narzędzie.
● W Delirium Cafe w Brukseli można spróbować ok. 2,5 tysiąca gatunków piwa, z tego aż 2 tysiące znajduje się w menu na stałe.
● Największy na świecie, wpisany do księgi rekordów Guinnessa, kufel mierzy 2,42 metra wysokości i 1,1 metra średnicy oraz waży 408 kg (pusty). Jest własnością irlandzkiego pubu „The Auld Dubliner”. Wypełnia go dokładnie 1499 litrów piwa Guinness.
Fot. Pixabay