Jesteś tutaj

Polska Izba Handlu nie zgadza się z projektem Ministerstwa Zdrowia

Projekt rozporządzenia przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia dotyczy ograniczenia sprzedaży leków poza apteką. Zdaniem Macieja Ptaszyńskiego, dyrektora Polskiej Izby Handlu, proponowane zmiany są niekorzystne: – Jeżeli projekt rozporządzenia wejdzie w tej formie w życie, znacząco utrudni wszystkim Polakom, a szczególnie tym mieszkającym na wsi i w mniejszych miejscowościach, dostęp do doraźnej pomocy medycznej oraz zwiększy jej koszty.

Projekt dotyczy znacznej liczby leków dostępnych w sklepach. Obecnie w sprzedaży znajdują się 52 środki. Po zmianie przepisów pozostanie ich 18. Zmniejszą się również opakowania tabletek przeciwbólowych (do 6 sztuk), zmniejszone zostaną dawki środków przeciwbólowych. W sprzedaży nie będzie już specyfików zwalczających niestrawność i zgagę. Maciej Ptaszyński zapowiada w tej kwestii interwencję Polskiej Izby Handlu.

Kategoria: 

Podobne artykuły

We wczorajszym newsletterze pisaliśmy o wątpliwościach handlowców związanych ze skutecznością zapowiadanych zmian dotyczących zmniejszenia progu kwalifikowanego jako przestępstwo w kontekście kradzieży. Wątpliwości potwierdza Polska Izba Handlowa.  - Nie możemy  poprzeć ustalenia progu przestępstwa na kwocie 400 zł. Przed zmianą w kodeksie wykroczeń było to 250 zł i już wówczas przyczyniało się to ogromnych strat sklepów z tytułu kradzieży. Zmiana z 2013 roku spowodowała tylko wzrost wartości kradzieży w handlu – czytamy w komunikacie PIH.

W kategorii „Napoje gazowane” najlepsza okazała się czeska Kofola. Za nią na podium znalazły się firma Zbyszko z Radomia i Victoria Cymes
z Wałcza. Pod względem właściwego podejścia do różnej wielkości podmiotów na rynku detalicznym lokalni producenci wyprzedzają globalne koncerny.

 

X