Jesteś tutaj

Bartosz Mołas, Marketing Manager, Stock Polska

„Poradnik Handlowca”: Specjalność Stock Polska to m.in. alkohole smakowe, czego przykładem jest znana rodzina Lubelskie. Jak w przypadku tego brandu udało się pogodzić polską tradycję z innowacyjnością?

Bartosz Mołas: Rodzina Lubelskie to alkohole, które od wielu lat towarzyszą Polakom przy różnych okazjach. Są naturalnym wyborem przy zakupie alkoholi smakowych. Polacy sięgają po owocowe smaki coraz częściej. Zmieniła się kultura spożywania, która nakierowana jest na smakowanie, sączenie drinków. Lubelska doskonale wpisała się w ten trend. Powiększająca się każdego roku oferta smakowa to nasz świadomy krok w rozwój tego produktu, który jest liderem rynku w swojej kategorii. Szukamy tych smaków, które są bliskie tradycjom kulinarnym Polaków, są wśród nich Cytrynówka, Antonówka, Wiśniówka czy Porzeczka. Nie pomijamy jednak tych, po które sięga młodsza grupa konsumentów: Grejpfrut, Pomarańcza czy Ananas, równie popularnych. Postawiliśmy na szeroką ofertę smaków, ale nie baliśmy się kroków, które na polskim rynku były zupełnie nowe. Wprowadziliśmy innowacyjny format opakowania – Lubelska Lufka, czyli 40 ml plastikowe szoty, których główną cechą jest mobilność. To posunięcie okazało się być strzałem w dziesiątkę.

Stock Polska poszerza ofertę wódek top premium, czego przykładem jest ostatnia nowość Amundsen Vodka. Czy zapotrzebowanie w Polsce na alkohole z wyższej półki jest obecnie na zadowalającym poziomie i warto inwestować w tę grupę trunków?

Rynek wódek w segmencie top premium rok do roku notuje wzrost – w zeszłym roku segment wzrastał o niemal 8% w ujęciu wolumenowym, dzięki czemu jest to obszar, który pozwala optymistycznie spoglądać w przyszłość. Cechą charakterystyczną wódek w tym segmencie jest ich dopracowanie. Nie tylko sam trunek musi mieć wysoką jakość, ogromne znaczenie ma też opakowanie i historia, jaką opowiada produkt. Nasza wódka Amundsen, odwołuje się więc do słynnej wyprawy z 1911 r., której efektem było zdobycia bieguna południowego, a stylizacja butelki nawiązuje do surowej scenerii Antarktydy. Świadomi konsumenci stają się już koneserami i poszukują coraz więcej informacji o danym produkcie. Możemy powiedzieć, że powoli stają się ekspertami. Zapotrzebowanie na znakomitą jakość, w dodatku pięknie opakowaną będzie w mojej opinii rosło.

Jak ważną rolę w komunikacji z klientem w sytuacji ograniczeń reklamowych odgrywa dziś opakowanie, czyli butelka?

Zakaz reklamy, a tym samym utrudnienia w szybkim tworzeniu silnych marek zmuszają producentów alkoholi do poszukiwania innych możliwości komunikacji z klientem. Pierwszym krokiem jest tworzenie trunków, które wygrywają jakością. Drugim wyróżnienie go na półce i zdobycie uwagi konsumentów wśród szerokiej oferty dostępnych produktów konkurencyjnych. W przypadku alkoholi mocnych opakowanie stanowi kluczowy element komunikacji z konsumentem. Szczególnie takim, który dokonuje właśnie zakupu i znajduje się w alejce z alkoholami. Segmentacja na półkach prowadzi go od poziomu top premium na górze, poprzez premium, mainstream aż do położonego najniżej segmentu economy. Sztuką jest umieć wyróżnić się w obrębie danego segmentu. Producenci stosują bardzo różne chwyty, np. wydłużony kształt butelki ustawiony obok tej o pękatym kształcie sprawia, że staje się optycznie wyższa, a zatem oszukany mózg klienta będzie przekonany o tym, że otrzymuje większą pojemność (mimo, że obie są np. półlitrowe). Na półce z alkoholami premium sprawa nie jest już tak oczywista. Wiele produktów zamkniętych jest w butelki o nietypowych, ciekawych kształtach i etykietach. Oko klienta musi przyciągać więc kolor. W ostatnim czasie Stock Polska wprowadził na rynek dwa produkty, których opakowanie nie pozostaje niezauważone. Pierwszym z nich jest Amundsen Vodka – wódka czysta z segmentu top premium. Opakowanie zaprojektowane zostało tak, by kupujący odniósł wrażenie, że wycięte zostało z tafli lodu. Błękitny odcień butelki jest jedynym w swoim rodzaju. Drugi to limitowana edycja znanej Stock Prestige Vodka – Monaco. Opakowanie nawiązuje do kampanii Welcome to Monaco – konkursu konsumenckiego, w którym do wygrania jest wyjazd na Monaco Yacht Show. Granatowa butelka i srebrna typografia wyróżniają produkt na półce i z daleka przykuwają wzrok kupującego. Ekspozycja produktów w widoczny i ciekawy sposób to dodatkowa forma zachęcania do zwrócenia uwagi na konkretną markę.

Dziękujemy za rozmowę.

Kategoria: 

Podobne artykuły

„Poradnik Handlowca”: Wiele mniejszych sklepów utrzymuje się w głównej mierze ze sprzedaży alkoholu. Na jaką pomoc ze strony przedstawicieli Państwa firmy mogą liczyć niezależni handlowcy?

Trend premiumizacji wśród konsumentów jest podyktowany poszukiwaniem wysokiej jakości produktów alkoholowych, rozumianej jako najwyższej jakości trunek oraz unikalne opakowanie. Stock Polska sukcesywnie uzupełnia swoje portfolio o marki z segmentów premium. W 2014 r. w ofercie pojawiła się czysta wódka klasy top premium Amundsen, przeznaczona dla tych, którzy nie boją się podejmować wyzwań tak, jak Roald Amundsen ‒ zdobywca Bieguna Południowego.

Więcej w kategorii

X