Wzrost cen

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku GUS w czerwcu 2018 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,1%, a w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku wzrosły o 1,9%.

Wzrasta ryzyko, że zeszłoroczne rekordy cen masła zostaną pobite, a kostka może kosztować nawet 10 zł. Na głównych unijnych rynkach, masło już kosztuje o kilkanaście procent więcej niż rok temu. Cenowy szczyt w sklepach, podobnie jak przed rokiem, może nadejść jesienią.

Cena produktów spożywczych może pójść w górę ze względu na rosnące koszty paliw. Wpływ na wyższą cenę żywności mają również zwiększony popyt, mniejsza powierzchnia zasiewów, a także straty związane z anomaliami pogodowymi. 

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2018 r. wzrosły o 1,6 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,5 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny.

Narasta presja inflacyjna w polskiej gospodarce. Coraz więcej firm poważnie rozważa zwiększenie cen za swoje produkty – wynika z badania Grant Thornton

Ceny kakao gwałtowanie wzrosły w ostatnim czasie. Związane jest to ze zmniejszoną podażą, kurczącymi się zapasami oraz wysokim popytem na ten surowiec.

Po czterech miesiącach spadków cen masła, w lutym i na początku marca na unijnym i polskim rynku zaobserwowano ich ponowny wzrost – wynika z analizy ekspertów banku BGŻ BNP Paribas.

W ciągu bieżącego roku wzrosły ceny wielu produktów spożywczych. Problem ten dotyczy nie tylko Polski, ale również innych krajów w Europie. 

Od kilku tygodni na rynku europejskim, w tym polskim, drożeją jaja. Obecnie, na rynku europejskim, 100 kg jaj kosztuje więcej niż 100 kg mięsa drobiowego. Ich cena rośnie znacząco z tygodnia na tydzień. O sytuacji na rynku informuje PAP. 

Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w ostatnich miesiącach ceny jaj zarówno konsumpcyjnych, jak i do przetwórstwa rosną. Spowodowane jest to kilkoma czynnikami.

X

Przeczytaj również