Advertisement

Wzrost cen

Polacy dostrzegają wzrost cen w sklepach – wynika z sondażu pracowni IBRiS dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”. Aż 51,3 proc. ankietowanych uważa, że ceny wzrosły wyraźnie mocniej niż w poprzednich latach.

W czasie tegorocznej wiosny konsumenci będą musieli przygotować się na większe wydatki niż w ubiegłym roku. Winę za to ponosi nie tylko inflacja, ale także ubiegłoroczna susza, która negatywnie odbiła się na wielkości zbiorów oraz wzrost cen paliw.

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2019 r. ponownie obniżył się.

Zgodnie z oczekiwaniami ubiegły rok przyniósł wyraźne spowolnienie tempa wzrostu cen żywności i napojów bezalkoholowych, które obniżyło się do 2,6% rok do roku wobec 4,3% w 2017 r. Analitycy Credit Agricole przedstawili scenariusz dotyczący cen żywności w 2019 r., w którym oczekują niewielkiego wzrostu dynamiki cen.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku GUS w czerwcu 2018 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,1%, a w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku wzrosły o 1,9%.

Wzrasta ryzyko, że zeszłoroczne rekordy cen masła zostaną pobite, a kostka może kosztować nawet 10 zł. Na głównych unijnych rynkach, masło już kosztuje o kilkanaście procent więcej niż rok temu. Cenowy szczyt w sklepach, podobnie jak przed rokiem, może nadejść jesienią.

Cena produktów spożywczych może pójść w górę ze względu na rosnące koszty paliw. Wpływ na wyższą cenę żywności mają również zwiększony popyt, mniejsza powierzchnia zasiewów, a także straty związane z anomaliami pogodowymi. 

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2018 r. wzrosły o 1,6 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,5 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny.

Narasta presja inflacyjna w polskiej gospodarce. Coraz więcej firm poważnie rozważa zwiększenie cen za swoje produkty – wynika z badania Grant Thornton

Ceny kakao gwałtowanie wzrosły w ostatnim czasie. Związane jest to ze zmniejszoną podażą, kurczącymi się zapasami oraz wysokim popytem na ten surowiec.

Strony

X