rynek tytoniowy

Nielegalne wyroby tytoniowe stanowią 12,1% rynku. Szara strefa kurczy się w Polsce rocznie o ponad 20%. To znacznie więcej od średniej unijnej wynoszącej ponad 8% – wynika z raportu „Projekt SUN” przygotowanego przez KPMG.

Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego przeciętny Polak wypalił w 2017 r. 1610 sztuk papierosów. Oznacza to spadek na przestrzeni 27 lat o ponad 1000 sztuk. Mimo to ubiegły rok okazał się rekordowy pod względem skali produkcji.

Z raportu opracowanego przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej wynika, że do państwowej kasy z tytułu akcyzy za wyroby tytoniowe wpłynęło 18,8 mld zł. Ogółem budżet państwa uzyskał z akcyzy w ubiegłym roku 68,8 mln zł. Wpływy z tytoniu ustąpiły tylko akcyzie za paliwo.

Prokuratura Okręgowa w Katowicach zakończyła śledztwo prowadzone w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wprowadzaniem do obrotu nielegalnych papierosów. Do Sądu Okręgowego w Katowicach został skierowany akt oskarżenia przeciwko 18 osobom – obywatelom Armenii i Polski.

Działający w sektorze tytoniowym inwestor ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich zamierza wybudować w Polsce fabrykę. Jej otwarcie zaplanowano na 2019 r. Pracę ma znaleźć w niej około 100 osób.

Eurostat opublikował dane dotyczące produkcji papierosów w europejskich krajach. Polska znalazła się na drugim miejscu zestawienia z udziałem w rynku na poziomie 19 proc.

Konsumenci chcą, aby papierosy slim były nadal dostępne w cienkich opakowaniach – rząd chce tego zakazać. 85% palaczy uważa, że nowe przepisy będą wprowadzać konsumentów w błąd – wynika z badań Polskiej Izby Handlu.

Prokuratura Rejonowa Sosnowiec - Północ wspólnie z policjantami z CBŚP oraz funkcjonariuszami ze Służby Celno-Skarbowej prowadzą postępowanie dotyczące nielegalnej produkcji wyrobów tytoniowych. Zabezpieczono towar warty ponad 2 mln zł.

Wartość eksportu wyrobów tytoniowych w poprzednim roku wyniosła 11,8 mld zł. Wynika to w dużej mierze z coraz większej liczby fabryk koncernów tytoniowych oraz skutecznej walki z szarą strefą. 

Polska jest największym producentem wyrobów tytoniowych w Europie. Większość z wyprodukowanych nad Wisłą papierosów trafia za granicę. Polacy jednak nie porzucają nałogu, po raz pierwszy od kilku lat rynek urósł. Wkrótce może się to jednak skończyć, bo władze planują wprowadzić nowy podatek.

X