powierzchnia magazynowa

Według najnowszego raportu międzynarodowej firmy doradczej Cresa Polska „Occupier Insight 1-3 kw. 2019”, pierwsze trzy kwartały 2019 r. upłynęły pod znakiem bardzo szybkiego wzrostu zasobów nowoczesnej powierzchni magazynowo-przemysłowej w Polsce.

Firma doradcza JLL podsumowała sytuację na rynku powierzchni magazynowych w Polsce na koniec III kwartału 2019 r. W pierwszych trzech kwartałach 2019 r. wynajęto 2,5 mln mkw. powierzchni magazynowej. Do końca roku popyt prawdopodobnie przekroczy 3 mln mkw.

Sektor magazynowy w Polsce odnotował kolejny dobry kwartał. W okresie od czerwca do września 2019 r. wynajętych zostało ponad 830 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej, z czego 56% stanowiły nowe umowy najmu. Oddano do użytku 990 tys. mkw., a w budowie pozostaje 1,85 mln mkw. – czytamy w raporcie „Rynek magazynowy w Polsce w 3 kwartale 2019 r.” przygotowanym przez ekspertów AXI IMMO.

Od początku lipca do końca września 2019 r. zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce zwiększyły się o blisko 1 mln mkw., w efekcie czego całkowita podaż przekroczyła 18 mln mkw.

Najnowszy raport międzynarodowej firmy doradczej Cresa Polska „Occupier Insight I poł. 2019” przedstawia bardzo optymistyczny obraz rynku magazynowo-przemysłowego w Polsce. Zasoby istniejącej powierzchni sięgają już 16,9 mln mkw. W pierwszej połowie 2019 roku do użytku oddano 1,2 mln mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowo-produkcyjnej, czyli o ponad 63% więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

Polski rynek magazynowy utrzymuje trend wzrostowy. Podaż i popyt utrzymują się na stabilnym, wysokim poziomie. W I połowie 2019 r. deweloperzy oddali do użytku blisko 1,1 mln mkw. nowej powierzchni, dzięki czemu rynek magazynowy w Polsce urósł do rozmiaru ponad 17 mln mkw.

W drugiej połowie roku rynek magazynowy pozostanie w dobrej kondycji. W rezultacie wysokiej liczby realizowanych inwestycji, całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej na koniec roku przekroczą 18 mln mkw. – oceniają eksperci AXI IMMO.

Według najnowszego raportu międzynarodowej firmy doradczej Cresa Polska „Occupier Insight Q1 2019”, pierwszy kwartał tego roku był kolejnym bardzo udanym okresem na rynku magazynowo-przemysłowym w Polsce. Zasoby istniejącej powierzchni wzrosły do blisko 16,5 mln mkw. Rynek ten utrzymuje wysoką dynamikę wzrostu, czego potwierdzeniem jest rekordowa ilość powierzchni w budowie (2,16 mln mkw.).

Ze względu na strategiczne położenie regionu województwa łódzkiego od początku formowania się polskiego rynku magazynowego rejon Polski Centralnej znajdował się wśród lokalizacji z największym potencjałem rozwoju. W 2009 r. podaż w regionie oscylowała w granicach 875 tys. mkw., niecałą dekadę później – w 2018 r. przekroczyła 2,55 mln mkw. – wynika z raportu przygotowanego przez AXI IMMO.

Rok 2018 w sektorze magazynowym w Polsce stał pod znakiem dobrej koniunktury z wysokim popytem i podażą, jak podaje AXI IMMO w najnowszej publikacji „Raport – rynek magazynowy w 2018 r. i prognozy na 2019 r.”. Zapotrzebowanie ze strony najemców wyniosło 4,01 mln mkw., z czego 72% stanowiły nowe umowy najmu i ekspansje. Deweloperzy zrealizowali ponad 2,2 mln mkw. nowej powierzchni magazynowo-produkcyjnej.

Strony

X

Przeczytaj również