Płatności bezgotówkowe

Aż czterech spośród dziesięciu Polaków rezygnuje z zakupów, jeśli nie ma możliwości zapłaty za nie kartą lub telefonem - wynika z analiz PKO Banku Polskiego. Rosnąca popularność płatności bezgotówkowych nie zawsze idzie w parze z decyzją o zakupie terminalu płatniczego i umożliwienia klientom takiej formy dokonywania transakcji. Dlatego powstał Program „Polska Bezgotówkowa”.

Przedsiębiorcy oczekują regulacji dotyczących płatności bezgotówkowych, dzięki czemu wspierany będzie rozwój gospodarczy i konkurencyjność w sektorze prywatnym. Ponadto ograniczona zostanie szara strefa, a aż 2,1 mln punktów handlowych i usługowych posiadających kasy fiskalne będzie mogło oferować płatności bezgotówkowe.

Fundacja Polska Bezgotówkowa poinformowała, że w ramach Programu zainstalowano już blisko 15 000 terminali. Prawie połowa terminali jest używana przez przedsiębiorców z województw: śląskiego, mazowieckiego, małopolskiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego.

Rząd chce zagwarantować konsumentom prawo swobodnego decydowania o formie płatności. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przygotowuje ustawę, która pozwoli klientom płacić kartą w każdym sklepie, posiadającym kasę fiskalną. Takie prawo powinno już być gotowe latem bieżącego roku, aby do końca przyszłego roku można było powszechnie płacić elektronicznie.

Dynamiczny rozwój technologii cyfrowych wymaga zwiększania roli elektronicznych instrumentów płatniczych – nie tylko kart płatniczych i przelewów, ale wszelkich innowacji finansowych. Takie podejście przynosi korzyści dla przedsiębiorców, gdyż pozwala w dłuższej perspektywie obniżyć koszt obsługi gotówki, a co za tym idzie koszt prowadzenia działalności gospodarczej.

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zamierza od lipca wprowadzić pilotażowy program dla osób płacących w sklepach za pomocą kart płatniczych. Mają oni dostawać paragon drogą mailową, zamiast tradycyjnego wydruku.

Według ekspertów Fundacji Polska Bezgotówkowa w Polsce brakuje kilkuset tysięcy terminali płatniczych – wskazuje na to zarówno porównanie liczby terminali do liczby kas fiskalnych, jak i porównanie nasycenia terminalami na rynku w Polsce i w innych krajach UE.

Użycie cudzej karty płatniczej do transakcji zbliżeniowych to kradzież z włamaniem – orzekł Sąd Najwyższy.

Dziś obchodzimy "Dzień bez płacenia gotówką". Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że w pierwszym kwartale bieżącego roku dokonaliśmy w Polsce ponad 825 mln transakcji kartą płatniczą na łączną kwotę ponad 52,2 mld złotych. Oznacza to, że w ciągu 3 miesięcy każdy Polak zapłacił plastikowym pieniądzem średnio ponad 20 razy. 

X