e-papierosy

Ministerstwo Finansów wsłuchało się w głosy producentów e-papierosów oraz nowatorskich wyrobów tytoniowych i opublikowało rozporządzenie, w którym przedstawiono wzory banderoli i sposoby ich umieszczania na opakowaniach. Znaki akcyzowe będą stosowane od początku 2019 r.

Od początku 2019 r. liquidy do e-papierosów oraz wyroby nowatorskie mają być banderolowane. Brak odpowiednich przepisów wykonawczych uniemożliwia jednak dostosowanie fabryk do nowych przepisów. Wobec tego resort finansów planuje wprowadzić okres przejściowy.

Ponad 84 proc. dorosłych palaczy chce informacji o mniej szkodliwych produktach niż papierosy, tj. e-papierosach i nowatorskich wyrobach tytoniowych, w których tytoń się podgrzewa, a nie spala. 90 proc. badanych uważa, że w sklepie powinna być dostępna informacja o tych produktach, a ponad 90 proc. chce znać wyniki badań naukowych.

Resort zdrowia planuje nowelizację ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Jej głównym założeniem ma być skuteczniejsza walka z nielegalnymi wyrobami pojawiającymi się na rynku.

Senat bez żadnych poprawek zagłosował za nowelizacją ustawy o akcyzie. Oznacza to, że e-papierosy i tzw. nowatorskie wyroby tytoniowe będą opodatkowane od 2019 r. 

Sejm uchwalił we wtorek w nocy bez poprawek rządową nowelizację ustawy o akcyzie wprowadzającą podatek na płyn do e-papierosów i tzw. nowatorskie wyroby tytoniowe. W głosowaniu wzięło udział 438 posłów, za nowelizacją opowiedziało się 254 posłów, przeciw było 177, a 7 wstrzymało się od głosu.

Ministerstwo Finansów chce objąć podatkiem akcyzowym e-papierosy. Projektem zajmie się dzisiaj Rada Ministrów. Podatek ma zasilić budżet państwa o 100 mln zł w skali roku. 

Szereg obowiązków na sprzedawców nałożyły nowe przepisy dotyczące  elektronicznych papierosów. Teraz  dostępne w Polsce elektroniczne papierosy muszą być przebadane toksykologicznie, a stosowane w nich olejki nie mogą zawierać substancji rakotwórczych i mutagennych. Przepisy prawne dotyczące tytoniu zmieniają się również na Wyspach Brytyjskich.W sklepach pojawią się nowe, ujednolicone opakowania papierosów, tytoniu i akcesoriów do e-papierosów.

X