cena warzyw

Zgodnie z wynikowym szacunkiem GUS, ubiegłoroczne zbiory owoców wyniosły ok. 5,1 mln t (+62%). Tym samym ukształtowały się one na najwyższym poziomie w historii. Z kolei zbiory warzyw gruntowych wyniosły ok. 4,1 mln t i były o ok. 11% niższe niż w 2017 r. Spadek zbiorów warzyw gruntowych był efektem niekorzystnych warunków agrometeorologicznych dla ich wegetacji.

W lutym zazwyczaj obserwuje się wzrost cen warzyw krajowych. Spowodowane jest to zmniejszeniem podaży i kosztami przechowywania w nowoczesnych chłodniach. Jednak w tym sezonie ceny poszybowały do wysokości bardzo rzadko spotykanych na Rynku Hurtowym Bronisze o tej porze roku.

W drugim tygodniu stycznia na Rynku Hurtowym Bronisze zaobserwowano lawinowo rosnące ceny warzyw, szczególnie importowanych z krajów basenu Morza Śródziemnego. Importerzy tłumaczą to zjawisko nagłym atakiem zimy  w Hiszpanii, Grecji i Turcji.

Cebula jest warzywem o największej dynamice wzrostu cen w 2018 r. Podwyżki widoczne są również w skupach do przetwórstwa. W październiku 2018 r. cena skupu cebuli obranej wyniosła 1,59 zł/kg, tj. więcej o 123% rok do roku. Na wzrosty cen przekłada się znaczący niedobór cebuli w Polsce, ale też w całej Unii Europejskiej – zaznaczają eksperci PKO BP. 

W ciągu bieżącego roku wzrosły ceny wielu produktów spożywczych. Problem ten dotyczy nie tylko Polski, ale również innych krajów w Europie. 

W wyniku wiosennych przymrozków zbiory owoców będą o niemal jedną trzecią niższe niż rok wcześniej – wynika z szacunków GUS. Warunki pogodowe nie zaszkodziły natomiast uprawom warzyw. Jak więc będą się kształtowały ceny w pierwszym kwartale 2018 r.? Na to pytanie odpowiadają eksperci z Credit Agricole Bank Polska.

X