Jesteś tutaj

Podrobiony proszek zatrzymany na granicy

Dzięki działaniom funkcjonariuszy Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni udało się zatrzymać transport podrobionego towaru. Podróbka znanej amerykańskiej marki proszku do prania miała popłynąć z Polski do Szwecji. Zatrzymano 23 tony fałszywego produktu, który mógł się okazać bardzo szkodliwy dla konsumentów, gdyż w skład podrobionego produktu wchodziła głównie... sól przemysłowa.

Na szwedzki rynek mogły trafić prawie 23 tony niebezpiecznego proszku do prania. 30 maja br. funkcjonariusze Drugiego Działu Realizacji Granicznego w Gdyni na podstawie analizy ryzyka wytypowali do kontroli samochód ciężarowy z naczepą wjeżdżający na prom do Szwecji na bazie promowej w Gdyni. Podczas czynności ustalono, że tylko niewielka ilość towaru jest zgodna z dokumentacją. W wyniku czynności kontrolnych, które trwały aż do 4 czerwca ujawniono ponad 2400 opakowań podrabianego proszku do prania, o łącznej wadze blisko 23 ton. Zatrzymana substancja w składzie niczym nie przypominała jednak znanego produktu.

– Pranie odzieży w tym proszku w najlepszym przypadku skończyć się mogło jej zniszczeniem, nie mówiąc już o skutkach dla zdrowia użytkowników oraz środowiska naturalnego. Wyprodukowany przez oszustów produkt składał się bowiem głównie z soli przemysłowej i substancji, które z praniem nie miały wiele wspólnego – czytamy w komunikacie Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku.

Przedstawiciel firmy posiadającej prawa do znaku towarowego potwierdził naruszenie praw własności intelektualnej. Zaskoczyła go przy tym skala nielegalnego zjawiska oraz zuchwałość przestępców. Wartość zajętego towaru przyjmując cenę oryginalnego produktu wynosi ponad 250 tys. zł. Fałszerzom grozi z tego tytułu kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 5 lat."

Źródło: Izba Administracji Skarbowej w Gdańsku

Fot: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

Parlament Europejski wezwał do wprowadzenia globalnego zakazu testowania kosmetyków na zwierzętach.  Przypomnijmy, że od 2013 roku w Europie obowiązuje zakaz testów na zwierzętach. Bazując na tych doświadczeniach, Parlament Europejski w czwartek, 3 maja, wezwał do rozpoczęcia kampanii wysokiego szczebla w celu wprowadzenia ogólnoświatowego zakazu przeprowadzania testów na zwierzętach w branży kosmetycznej.

W sprawie propozycji wprowadzenia w naszym kraju podatku od wielkopowierzchniowego handlu detalicznego przedstawiamy dwa stanowiska, które zajęli w dniu 18 listopada br. reprezentująca kupców z całej Polski Naczelna Rada Zrzeszeń Handlu i Usług oraz przedstawiciele znanych polskich sieci detalicznych.

X

Przeczytaj również