Jesteś tutaj

Advertisement

Ceny truskawek w przetwórstwie niższe niż przed rokiem

Według notowań IERiGŻ przeciętna cena skupu truskawek do mrożenia w pierwszych 3 tygodniach czerwca 2019 r. wyniosła 4,55 zł/kg, co oznacza spadek o 7,5% rok do roku. Bardziej, bo o 17% potaniały truskawki do produkcji soków.

W kierunku spadku cen wpływać mogły wzrost zapasów, na który wskazuje wysoka produkcja w 2018 r. przy słabej dynamice eksportu mrożonych truskawek w sezonie 2018/23019 oraz wzrastająca konkurencja ze strony Maroko i Egiptu. Według danych Eurostatu unijny import mrożonych truskawek z tych dwóch krajów od czerwca 2018 r. do kwietnia 2019 r. zwiększył się o 26% rrok do roku, do 97 tys. W kwietniu br. przywóz z Egiptu osiągnął rekordowy wolumen miesięczny 13 tys. t (+26% rok do roku). Nie są znane ostateczne dane o produkcji truskawek w Polsce, niemniej przebieg uwarunkowań pogodowych i doniesienia branżowe nie wskazywałyby na jej wzrost, stąd większy wpływ na ceny mogły mieć czynniki popytowe.

Źródło: Agro Nawigator PKO Bank Polski

Foto: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

Z danych Eurostatu wynika, że w 2018 r. import mrożonych truskawek do Unii Europejskiej zwiększył się o 31% rok do roku, do rekordowego poziomu 159 tys. t. Największy wpływ na wzrost miały zwiększone dostawy truskawek z Maroka oraz Egiptu – odpowiednio o 35% i 72% do 60,3 tys. t i 62 tys. t. Większy import z tych krajów osłabiał popyt na mrożone truskawki z Polski.

Na rynku hurtowym pojawiają się już pierwsze krajowe owoce. Brakuje tylko jabłek, a te które są w ofercie, są droższe niż w ubiegłym roku - informują w komunikacie specjaliści z rynku hurtowego w Broniszach.

X