Jesteś tutaj

W ubiegłym roku Polacy pili więcej wody, ale wciąż za mało wobec spożycia zalecanego przez dietetyków

W 2015 r. statystyczny Polak wypił 131 l wody butelkowanej. To o 4,6 l więcej niż w 2014 roku

Według zaleceń żywieniowych powinno się przyjmować 1 ml wody na każdą spożytą w ciągu dnia kalorię. Wynika z tego, że osoba spożywająca 2000 kcal powinna pić 2 l płynów na dobę. Przyjmuje się, że w umiarkowanym klimacie takim jak w Polsce, dorosła zdrowa osoba powinna przyjąć 3,5 l wody dziennie. 37% Polaków spożywa niegazowaną wodę mineralną codziennie lub prawie codziennie, 20% 2-3 razy w tygodniu. W 2015 r. statystyczny Polak wypił 131 l wody butelkowanej. To o 4,6 l więcej niż w 2014 roku (źródło: Zenith, konsumpcja wody per capita, 2015), ale wciąż za mało wobec spożycia zalecanego przez dietetyków.

Nasz organizm codziennie wytrąca sole mineralne oraz i traci ok 2,5 l wody. Poza odpowiednią ilością wody, należy też pić taką, która pozwoli uzupełnić niedobór składników mineralnych. Zwracajmy zatem uwagę na podany na butelkach skład wody.

Przykładowo, średnia mineralizacja Nałęczowianki wynosi (646,5 mg/l), a niska zawartość sodu sprawia, że może być pita codziennie nawet przez osoby z nadciśnieniem. Młodsi konsumenci oraz kobiety w ciąży mogą sięgnąć po wodę Nestlé Pure Life, która posiada pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka w żywieniu kobiet w ciąży, matek karmiących i dzieci powyżej 1 roku życia.

Woda jest  głównym składnikiem organizmu ludzkiego, stanowi, w zależności od wieku, płci i kilku innych czynników, 60-70% masy ciała. W pracy, w podróży czy na treningu – zawsze należy mieć ją ze sobą. Woda, bo o niej mowa, to podstawa dobrego funkcjonowania naszego organizmu. Dlatego należy dostarczać ją do organizmu świadomie i w odpowiednich ilościach, zwłaszcza w upalne letnie dni. Nasz organizm codziennie wytrąca sole mineralne i traci ok 2,5 litra wody. Dlatego podczas upałów należy zwiększyć spożycie wody.

Woda reguluje temperaturę ciała, umożliwia przyswajanie składników odżywczych, chroni nasze narządy wewnętrzne i stawy, oczyszcza organizm z toksyn, reguluje ciśnienie tętnicze, pomaga zredukować stres oraz dostarcza ważnych składników mineralnych. Bez dostatecznej ilości wody ludzki organizm, zwłaszcza na dłuższą metę, nie jest w stanie funkcjonować prawidłowo.

 

Kategoria: 

Podobne artykuły

Polacy rocznie wypijają niemal 3 mld litrów wody, w tym wód smakowych. To najpopularniejszy napój bezalkoholowy, choć na rynku wartym łącznie 12 mld zł najbardziej wartościową kategorią są napoje gazowane. Rynek po stagnacji w ostatnich latach notuje niewielki wzrost, a upalne lato może jeszcze bardziej poprawić wyniki. Z uwagi na rosyjskie embargo potanieć mogą soki jabłkowe.

W 2018 r. w Polsce wyprodukowano 46,4 mln hektolitrów wód mineralnych i gazowanych niesłodzonych i niearomatyzowanych, czyli o ponad 18% więcej niż rok wcześniej i produkcja ta stanowiła 61% w całkowitej produkcji wód (wzrost udziału o 13 p. p. w stosunku do roku poprzedniego). Jednocześnie zwiększyła się produkcja wód z dodatkiem cukru i innych substancji słodzących lub smakowych o prawie 9% do 36,7 mln hektolitrów – wynika z analizy ekspertów Banku BGŻ BNP Paribas na podstawie danych GUS.

X